Liga 1: Viitorul face un egal surprinzator cu Clinceni si rateaza sansa de a egala pe CFR Cluj

Duminica, 20 Octombrie 2019, ora 17:36
4302 citiri

Viitorul Constanta a remizat surprinzator in deplasarea de la Academica Clinceni, meci disputat de gazde tot la Calarasi, in prima partida a zilei de duminica din Liga 1, in etapa cu numarul 13 din sezonul competitional 2019/2020, ultima a turului sezonului regular.

A fost 0-0 intre cele doua formatii, cu un Viitorul care nu prea a convins in aceasta dupa-amiaza. Totusi, baietii lui Hagi au ratat doua ocazii monumentale in prima parte. Mai intai Calcan a ratat in minutul 30 cu poarta goala, dupa o centrare excelenta a lui George Ganea, de pe flancul drept. Patru minute mai tarziu, Gabi Iancu a reluat la coltul lung de la 16 metri, iar balonul a trecut milimetric alaturi.

Clinceni a fost echipa mult mai buna si mai activa in ofensiva dupa pauza, lovind de doua ori bara transversala. Prima data s-a intamplat in minutul 64, cand Vojtus a lovit bara cu un sut puternic din coltul careului mic.

Finalul putea sa aduca un rezultat surpriza, daca Clinceni marca in minutul 87. Atunci, Cristi Dumitru a preluat superb de langa Achim si a reluat direct din voleu in transversala lui Cabuz..

Viitorul a ratat sansa sa o egaleze pe CFR Cluj la sefia clasamentului, avand acum 2 lungimi sub ardeleni.

Tot duminica se vor mai juca in L1 meciurile Sepsi Sf. Gheorghe - Astra Giurgiu si Chindia Targoviste - FCSB.

Clinceni: O. Valceanu - F. Achim, Patriche (C), Netzer, P. Pirvulescu - A. Sut, Cebotaru - Merloi, Buziuc, R. Ion - Vojtus.

Rezerve: Miguel Oliveira, Chatziterzoglou, Dobrescu, G. Matei, C. Dumitru, L. Bus, Nsiah.

Antrenor: Ilie Poenaru.

Viitorul: Cabuz - Boboc, Tiru (C), S. Mladen, De Nooijer - C. Matei, Artean, Houri - G. Iancu, G. Ganea, A. Calcan.

Rezerve: Cojocaru, Pitu, S. Filip, V. Achim, M. Dulca, A. Ciobanu, Iacob.

Antrenor: Gheorghe Hagi.

Arbitru: Iulian Calin.

Stadion: Dunarea (Calarasi).

Justificarea la care nimeni nu se aștepta: ”Desemnarea lui Cîrstoiu, legată de tendința de a visa”
Senatorul PSD Vasile Dîncu a declarat că renunţarea la varianta unui candidat comun PSD-PNL la Primăria Capitalei şi susţinerea unui candidat propriu denotă ”mai multă flexibilitate”....
Gabriela Firea a intrat în campanie electorală încă din prima zi de la nominalizare: „Acum avem o şansă în plus. Votul trebuie să fie util”
Preşedintele PSD Bucureşti, Gabriela Firea, proaspăt desemnată candidatul social-democraților la Primăria Capitalei, și-a început deja discursurile de candidat, marți, 23 aprilie, la nici...
#Viitorul Clinceni egal cronica Liga 1, #Viitorul rateaza sansa egala CFR sefia, #Clinceni egal surpriza cu Viitorul Hagi , #stiri Liga I