Liga I: Pandurii trec de Otelul in prelungiri

Duminica, 04 August 2013, ora 23:25
2239 citiri

Pandurii Targu Jiu au invins Otelul Galati cu 2-1, in etapa cu numarul 3 din Liga I, sezonul 2013/2014, cu goluri marcate de Eric si Paraskevas, respectiv Astafei, in ultimul joc al zilei de duminica.

Partida de la Targu Jiu incepea in fata unei echipe cu maximum de puncte dupa doua etape, singura din Romania de altfel, Otelul Galati, cu 6 puncte acumulate deci in clasament.

Pandurii se gandeau mai mult la returul de joi cu Hapoel din turul III preliminar Europa League, care va porni in Israel de la scorul de 1-1, dar nu puteau trece asa de usor nici peste campionat, acolo unde runda trecuta se incurcasera cu Petrolul, scor 1-1.

Prima parte a fost una mai mult la discretia oaspetilor, care au si marcat prin Astafei, in minutul 20, pasa de gol venind dupa o centrare perfecta a lui Iorga.

Gorjenii si-au revenit rapid dupa pauza, atunci cand au egalat dupa niste gafe in lant in careul si defensiva Otelului. Christou Paraskevas a profitat si a reluat in plasa portii lui Branet, in minutul 47.

Jocul mergea catre un egal oarecum echitabil, dar in prelungiri, la o faza fixa a gazdelor, centrarea lui Eric s-a oprit in plasa lui Branet, pentru a fixa scorul final la 2-1.

Pandurii urca astfel pe primul loc dupa aceasta victorie mare, cu 7 puncte obtinute in 3 etape de Liga I.

Caseta tehnica:

Pandurii: Lazar - Pleasca, Mamele, Paraskevas, Bohale - P. Anton, Nistor - Buleica, C. Cristea, Nicoara - Lemnaru.

Rezerve: Stanca, I. Rada II, Ciucur, Brata, Eric, Erico, Matulevicius.

Antrenor: Cristi Pustai.

Otelul: Branet - Joao Felipe, Sarghi, S. Costin, D. Popescu - Filip, Giurgiu - Iorga, Neagu, Marquinhos - Astafei.

Rezerve: Bosneag, Cojoc, Milea, Tudorie, Bajenaru, Adascalitei, Paraschiv.

Antrenor: Ionut Badea.

Liderul PSD îi răspunde lui Clotilde Armand: ”Să-și ia un avocat bun”
Premierul Marcel Ciolacu a reacţionat joi, 25 aprilie, la declaraţiile primarului Sectorului 1, Clotilde Armand, transmiţându-i acesteia să îşi ia un avocat bun pentru că ”a încălcat...
Nicușor Dar îl provoacă pe Piedone la o dezbatere electorală. Răspunsul ironic al Primarului Capitalei după ce AUR l-a amenințat cu plângerea penală
Primarul general al Capitalei, Nicuşor Dan, a declarat joi, 25 aprilie, că aşteaptă de la contracandidatul său Cristian Popescu Piedone un răspuns în ce priveşte participarea la o dezbatere...
#pandurii bate otelul liga I, #liga I etapa 3 cronica pandurii, #pandurii invinge otelul liga I , #stiri Liga I