Inca o echipa din Liga 1 a fost depunctata

Miercuri, 18 Ianuarie 2017, ora 15:34
3909 citiri

Comisia de Disciplina a FRF a hotarat depunctarea celor de la Pandurii Targu Jiu dupa ce gorjenii au refuzat sa dispute a doua repriza a meciului cu ASA Targu Mures, din decembrie.

Cei de la Pandurii au fost depunctati cu 3 puncte, au pierdut partida cu scorul de 0-3, la "masa verde", si au primit si o amenda consistenta.

"In baza art. 79.6 din RD, cu aplicarea art. 34 din RD, se sanctioneaza clubul CS Pandurii Tg. Jiu cu forfait (3-0) in favoarea echipei FC ASA 2013 Tg. Mures, scaderea a trei puncte in clasament si o penalitate sportiva de 113.400 lei", se arata in decizia de miercuri a Comisiei de Disciplina.

Intalnirea dintre ASA Targu Mures si Pandurii, din etapa a 21-a a Ligii 1, s-a oprit la pauza, la scorul de 2-0 pentru gazde.

Gorjenii au refuzat sa joace si repriza secunda, ei acuzand starea gazonului, suprafata de joc prezentand portiuni mari inghetate, pe care jucatorii isi tineau cu greu echilibrul.

Chiar si arbitrul care a considerat ca se poate juca in aceste conditii, Marius Avram, a cazut dupa ce a alunecat pe gheata de la Targu Mures.

In urma acestei decizii, Pandurii ajunge la 18 puncte in clasamentul Ligii 1, dupa ce a mai pierdut alte 3 puncte din cauza problemelor financiare.

PNL ar putea avea propriul candidat în cursa pentru Primăria Capitalei. Cum s-a ajuns la această concluzie
Eventualitatea retragerii lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Bucureşti ar complica lucrurile pentru cei din Alianța PSD-PNL. Nicolae Ciucă, preşedintele PNL, a afirmat, joi...
Primar bătăuș, susținut în continuare de PNL după ce a fost filmat cum agresa un cetățean. ”A fost sub imperiul unei mari emoții” VIDEO
Cazul primarului din comuna Spermezeu, cercetat penal după ce a agresat fizic un cetăţean, în luna februarie, va fi discutat în forurile de conducere ale PNL Bistriţa-Năsăud, a declarat...
#Pandurii depunctata Liga 1, #Pandurii ASA meci oprit, #Pandurii retras meci oficial , #stiri Liga I