Liga 1: FCSB se impune lejer la Astra si inca se mentine in plasa liderului CFR Cluj

Duminica, 17 Martie 2019, ora 22:26
9581 citiri

FCSB s-a impus foarte lejer in ultimul meci al zilei din Liga 1, in deplasare la Astra Giurgiu, scor 2-0 in runda cu numarul 2 din play-off-ul sezonului competitional 2018/2019.

Golurile au fost marcate in prima repriza, la un interval de trei minute, prin Harlem Gnohere si Iulian Cristea, ultimul fiind la primul gol pentru noua sa formatie, dupa transferul de la Gaz Metan Medias.

A fost un meci pe care stelistii l-au dominat de la un capat la altul, cel putin in prima repriza, unde Astra nu prea a contat pe teren. Giurgiuvenii au insistat mai mult dupa pauza, au intrat mai motivati, dar totul a fost in zadar, desi ocazii de gol au existat, mai ales o bara prin Cestor in minutul 56.

Totul a fost gata din minutul 74, cand Florin Bejan a primit al doilea galben, iar FCSB avea un om in plus.

O veste proasta pentru nationala Romaniei o reprezinta accidentarea lui Benzar de la debutul partii secunde, o problema musculara pentru fundasul dreapta, care ramane de vazut ce verdict va primi de la medici.

E prima victorie din play-off pentru stelisti, care se intorc la 5 puncte in spatele lui CFR Cluj si la unul sub Craiova.

Pentru Gnohere a fost primul gol marcat in 2019.

Desfasurarea intalnirii:

Final de meci, FCSB castiga in deplasare cu 2-0!

Min.85: Multa liniste pe teren acum, FCSB asteapta cu mult calm terminarea partidei.

Min.77: Si Roman vede un cartonas in aceasta seara, multe nervozitati si multa tensiune in teren, tradusa prin multe faulturi.

Min.75: Vede galben Tanase pentru o simulare in careu.

Rosu vazut de Florin Bejan, care a primit al doilea galben dupa un fault clar la Dennis Man. Va fi o misiune si mai usoara a oaspetilor de acum inainte..

Min.71: Ultima schimbare la Astra, iese Gheorghe si intra Denis Alibec, fostul jucator al stelistilor.

Min.67: Ocazie buna din nou Man, sut tare pe coltul scurt, scoate cu greu Lazar in corner.

Min.66: Iese Coman si intra Balasa, fundasul va evolua pe banda dreapta. Coman a parut tare nemultumit la aceasta schimbare..

Min.62: Mult mai bine joaca Astra in acest inceput de parte secunda, a avut si cateva ocazii.

Min.56: Mike Cestor are o buna ocazie sa relanseze partida, sut violent in bara lui Balgradean. FCSB pare apatica in acest debut de mitan..

Min.53: Dennis Man rateaza singur cu portarul Lazar, a avut o ocazie foarte clara de a face 3-0, a ratat cu seninatate..

Vesti proaste pentru nationala Romaniei! Benzar nu mai poate continua jocul, are o problema musculara si va fi inlocuit cu Roman.

Min.47: Butean vede galben pentru o mana in gat pusa lui Coman.

Incepe partea secunda!

INFO: Doua schimbari la Astra, intra Begue si Rosu, ies Hambo si Romario Pires.

Pauza, 2-0 pentru FCSB, pare ca va fi un meci simplu pana la capat, pentru stelisti.

Min.43: Benzar se resimte dupa o problema musculara, sa vedem daca este totul in regula cu el.

Min.36: Gnohere e surprins in offside in plin careu giurgiuvean.

Min.32: GOOOOOOOOOOOOOOOOOOL FCSB!! 2-0, Iulian Cristea marcheaza primul gol al sau in tricoul ros-albastru, gol cu capul dupa un corner, iata ca stelistii par ca inchid partida inca din prima parte.

Min.29: GOOOOOOOOOOOOOL FCSB! 1-0, Gnohere isi confirma in fine valoarea, reuseste sa inscrie dupa centrarea lui Benzar, atacantul de culoare nu a marcat din prima incercare, dar dupa parada lui Lazar a punctat cu poarta goala.

Min.28: Sut Florin Tanase de la distanta, mult prea slab, iarasi prinde Lazar. E un meci mai degraba anost..

Min.24: Centrare slaba Man, de pe stanga, prinde Lazar simplu.

Min.20: Pires face un fault dur la Tanase, inca un galben pe care il acorda Fesnic.

INFO: E un prim sfert de ora fara mari ocazii de gol, FCSB pare sterila in atac, Astra nu forteaza..

Min.12: Junior Morais vede si el galben, dar pe reluari se vede ca stelistul a lovit mingea in respectivul duel.

Min.10: Sut din intoarcere a lui Teixeira, prinde cu siguranta Lazar, sutul a fost pe mijlocul portii.

Min.8: Prim cartonas galben primit in aceasta seara, e vorba de Bejan de la Astra, care il trage de tricou clar pe Gnohere.

Min.7: Centrare periculoasa pe jos in 6 metri a lui Moise, nimeni de la Astra nu a atacat mingea acolo.

Min.5: Inceput prudent din partea ambelor tabere, totusi FCSB a avut deja un prim corner.

Incepe partida!

20.28: Avem primele imagini de la Giurgiu, echipele tocmai au intrat pe teren.

Iata echipele de start in aceasta partida:

Astra: Lazar - Erico, Bejan, Cestor, Butean - R. Pires, Mrzljak, R. Moise, V. Gheorghe - Llullaku, Hambo.

Rezerve: M. Santos - C. Dima, N. Rosu, Balaure, Begue, Daogari, D. Alibec.

Antrenor: Costel Enache.

FCSB: Balgradean - Benzar, Planic, I. Cristea, Morais - L. Filip, Teixeira - D. Man, Fl. Tanase, Fl. Coman - Gnohere.

Rezerve: A. Vlad - Balasa, Morutan, Ioan Hora, Rusescu, Stoian, M. Roman.

Antrenor: Mihai Teja.

FCSB vine ranita in deplasarea de la Giurgiu, dupa esecul de acasa de luni cu Viitorul, scor 1-2, in acest moment distanta fata de lidera CFR Cluj fiind una uriasa, 8 puncte, dupa ce ardelenii au castigat sambata in deplasarea de la Viitorul, scor 1-0.

Asadar, oricare alt rezultat in afara de victorie pentru stelisti ar insemna dezastrul, avand in vedere ca e greu de crezut ca mai au timp sa mai recupereze o asemenea diferenta, chiar daca mai au 2 meciuri directe cu CFR.

Astra a inceput si ea slab play-off-ul, pierzand in partida din deplasare cu Universitatea Craiova, scor 0-1.

Echipe probabile:

Astra: Lazar - Cl. Belu, Cestor, Bejan, Butean - Begue, Mrzljak, R. Moise, V. Gheorghe - Alibec, Llullaku.

FCSB: Balgradean - Benzar, Balasa, Cristea, Junior Morais - Filip - Man, Rusescu, Fl. Tanase, Fl. Coman - Gnohere.

Arbitru: Horatiu Fesnic.

Partida va fi televizata pe DigiSport, TelekomSport si LookTV.

Marcel Ciolacu închide subiectul programului magazinelor în weekend. „Nu este oportun”
Prim-ministrul Marcel Ciolacu a declarat joi, 28 martie, că semnalele primite din rândul societăţii arată clar că nu este oportun ca magazinele să fie închise în weekend. "În...
Conspirația „George Soroș”, din nou în România, în plin an electoral. Reacția nervoasă a lui Cioloș, întrebat dacă miliardarul se află în spatele partidului său
Europarlamentarul REPER Dacian Cioloş a declarat la Iaşi, după ce a fost întrebat de un bărbat dacă în spatele partidului din care face parte se află George Soros, că nu s-a întâlnit...
#Astra FCSB live text Liga 1, #Liga 1 cronica meci Astra FCSB, #FCSB totul sau nimic deplasare Astra , #stiri Liga I