Liga 1: Astra intoarce dramatic scorul cu Pandurii si castiga pe final

Duminica, 21 Septembrie 2014, ora 20:30
2629 citiri

Astra Giurgiu a depasit greu pe Pandurii Targu Jiu, scor 2-1, in a doua partida a zilei de duminica din Liga I, etapa cu numarul 8, sezonul 2014/2015.

Golurile au fost marcate de Joaozinho si Bukari pentru gazde, ultimul in minutul 89, respectiv Momcilovic pentru gorjeni, in minutul 8.

Partida a inceput foarte bine pentru oaspeti, care au condus cu 1-0 inca din minutul 8. Sarbul Momcilovic puncta cu o lovitura de cap foarte buna, dar care l-a pacalit pe portarul Lung, dar si pe Laurentiu Rus, care nu a avut reactie pe linia portii.

Desi a inceput bine, Pandurii au ramas in 10 in minutul 22, dupa o decizie discutabila a arbitrului Robert Dumitru. Budescu scapase bine pe un culoar, Erico l-a oprit si Dumitru i-a dat rosu direct. Grigoras, antrenorul Pandurilor, a inceput sa protesteze vehement si a fost si el eliminat.

Culmea este ca Pandurii au jucat mai bine in 10 si pana la pauza au lovit de trei ori bara! Dupa pauza, Astra s-a miscat mai bine, a insistat si in minutul 72 a si egalat.

Joaozinho egala cu un un sut sec din 6 metri, pentru ca finalul sa ii faca si mai fericiti pe gazde, Bukari punctand cu un minut inainte de finis.

Varful Astrei a punctat cu un sut frumos cu latul de la 16 metri si a dus scorul la 2-1, aducand si victoria pentru astrali.

Echipa lui Niculae face 18 puncte si egaleaza Steaua, care va juca de la 21 cu Petrolul, in marele derbi al etapei. Pandurii ramane pe loc retrogradabil, 13, cu doar 7 puncte in 8 etape.

Pandurii: Stanca - Pleasca, Paraskevas, Elton, Momcilovic - Nistor, Anton - Radut, Erico da Silva, Nicoara - M. Roman.

Astra: Lung - L. Rus, A. Toure, Oros, Joaozinho - Seto, Laban - Enache, Budescu, de Amorim - Bukari.

Arbitru: Robert Dumitru.

”Nu am ce să-mi reproșez. Mandatul rămâne pe masa coaliției”. Cîrstoiu a făcut declarații în faţa Spitalului Universitar. Explicaţii privind acuzaţiile de incompatibilitate
Dan Tănasă, candidatul AUR la Primăria Brașov: ”Braşovenii nu mai sunt nevoiţi să aleagă răul cel mai mic”
Alianţa pentru Unirea Românilor, filiala Braşov, a prezentat, vineri, candidatul pentru funcţia de primar al Municipiului Braşov în persoana deputatului Dan Tanasă. Acesta a declarat...
#astra castiga meci pandurii, #victorie astra cu pandurii pe final, #cronica liga I meci astra pandurii , #stiri Liga I