Liga 1: Craiova ajunge la trei victorii la rand, dupa succesul cu Targu Mures

de Dan Alexandru
Duminica, 28 Septembrie 2014, ora 18:00

CS Universitatea Craiova a dispus de ASA Targu Mures, scor 1-0 in primul meci al zilei de duminica din etapa cu numarul 9 a Ligii I, stagiunea 2014/2015.

Singurul gol al partidei a fost marcat de Pablo Brandan, in minutul 27, din penalti.

Penaltiul a fost dat de arbitrul Radu Petrescu, dupa ce Gabi Muresan a intrat imprudent la Curelea, in careu.

Brandan, fost jucator la Steaua, a sutat imparabil pentru Viciu si pe tabela scria 1-0.

Un 1-0 care a supravietuit pana la final, chiar daca ardelenii au avut sanse de gol, iar pe final, din minutul 85, au avut un om in plus, dupa eliminarea aceluiasi Brandan.

Craiova ajunge astfel la trei victorii la rand in Liga I (patru per total contabilizand si meciul de Cupa, scor 2-1 cu Caransebes) si asta imediat dupa ce echipa a fost preluata pe banca tehnica de cuplul Sorin Cirtu - Emil Sandoi. In clasament, oltenii sunt pe 10, cu 11 puncte.

ASA ramane pe 5 in Liga I, cu 15 puncte.

Universitatea: Balgradean - Achim, Acka, Frasinescu, Vatajelu - Kay, Curelea, Brandan - Nuno Rocha, Tirnacop, Bancu. Rezerve: Straton, Velcovici, Ferfelea, Baluta, Ivan, Plesan, Varga. Antrenori: Emil Sandoi, Sorin Cartu.

ASA: Viciu - Feussi, M. Constantin, Bejan, Sepsi - Muresan, N'Doye - Gorobsov, Szekely, Hora - Axente. Rezerve: Botoser, Amauri, Zicu, Hanca, Castro, Bruno Martins, Velayos. Antrenor: Adrian Falub.