Liga 1: Craiova invinge CSMS Iasi in finala pentru Europa League

Duminica, 22 Mai 2016, ora 18:56
3795 citiri

CSU Craiova a trecut de CSMS Iasi cu 3-2 in primul meci al zilei de duminica din Liga 1, in etapa cu numarul 12 din play-out, un meci capital pentru calificarea pentru ultimul loc de Europa League.

Intr-un meci plin de nervi, goluri frumoase si rasturnari de scor spectaculoase, Vatajelu a deschis scorul primul din penalti, in minutul 18. Iasiul a egalat la ultima faza a primei reprize, dupa o reusita a lui Golubovici, varful dorit de Steaua.

Iasiul a facut 2-1 imediat dupa pauza, prin Cristea, in minutul 49, dar finalul avea sa fie unul al oltenilor.

Acestia au marcat prin Hergheleghiu si Iliev, in minutele 59 si 80.

O victorie uriasa a Craiovei, care urca pe primul loc in play-out, cu 36 de puncte, unul peste CSMS Iasi, cu 2 etape pana la finalul sezonului.

Pe 3 este CFR, cu 33 de puncte, iar Concordia si Botosani au 31 de lungimi.

Echipe de start:

CSU Craiova: Popescu - Achim, Popov, Acka, Vatajelu - Bancu, Zlatinski, Madson - Baluta, Nuno Rocha, Mazarache.

CSMS Iasi: Grahovac - Voicu, Frasinescu, Mitic, Badic - Llullaku, Cretu, V. Gheorghe, Tiganasu - Golubovic, Cristea.

Cine câștigă din separarea candidaților PSD-PNL la Capitală: ”Se vor faulta unul pe altul”. Scenarii noi pentru prezidențiale
Sociologul Alfred Bulai, șeful departamentului de Sociologie din cadrul SNSPA, a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători”. Acesta a vorbit despre cele mai importante subiecte de pe...
Ungaria dă asigurări că susține aderarea deplină a României la Schengen. Măsurile decise în urma vizitei lui Cătălin Predoiu la Budapesta VIDEO
Ungaria va continua să susţină accederea României în spaţiul Schengen cu frontierele terestre în acest an, a transmis ministrul Afacerilor Interne, Cătălin Predoiu, în urma unei...
#Craiova bate Iasi, #cronica Liga 1 Craiova Iasi, #Craiova Iasi Liga 1 playout , #stiri Liga I