Liga 1: Universitatea Craiova castiga derbiul cu CFR si relanseaza lupta la titlu

Sambata, 16 Decembrie 2017, ora 22:28
11246 citiri

CSU Craiova a dispus in marele derbi al serii de CFR Cluj cu 2-1, relansand am putea spune lupta la titlu, meciul facand parte din etapa cu numarul 22 a Ligii 1.

Baluta si Mitrita au marcat pentru gazde, primul fiind si eliminat pe parcurs, iar pentru CFR a punctat Urko Vera.

Prima repriza a inceput furibund cu atacuri repetate ale oltenilor, care au insistat foarte mult la poarta lui Arlauskis. Prima mare ocazie a venit in minutul 10, cand sutul lui Mateiu catre vinclu a fost scos in extremis de portarul lituanian.

Culio a avut la jumatatea reprizei o alta ocazie buna, dar sutul sau din alunecare la marginea careului s-a dus putin alaturi.

A fost un meci frumos, cu multe faze de poarta, cu multe verticalizari, placut ochiului, pe placul celor peste 28.000 de fani prezenti in tribune.

Golul a venit fix cand trebuia pentru gazde, in minutul 45, prin Baluta, care a reluat cu capul o centrare a lui Martici, o centrare care a dejucat la perfectie jocul la offside al clujenilor.

Partea secunda a inceput la fel de bine cum s-a sfarsit prima, cu un gol in minutul 50 marcat de Mitrita. Fostul jucator de la Pescara a reluat fabulos din lovitura libera de la circa 25-26 de metri, la vinclu, fara sperante pentru portarul clujean.

Doar 10 minute a durat acest avantaj de doua goluri, pentru ca Urko Vera a redus din handicap in minutul 60, la prima sa atingere de balon, fiind introdus pe teren in minutul 59. Spaniolul a marcat din corner, dupa o iesire total hazardata a lui Calancea.

Acesta avea sa ramana si scorul final, chiar daca pe final Baluta a vazut cartonasul rosu dupa un atac la Culio, in minutul 82, un atac discutabil putem spune daca urmarim cu atentie reluarile VIDEO.

O victorie mare a craiovenilor, care vin la 6 puncte de liderul CFR Cluj, lider care mai poate ramane doar cu 2 puncte avans fata de FCSB, daca aceasta trece duminica de Viitorul, de la ora 20, LIVE pe Ziare.com.

Desfasurarea intalnirii:

Final de meci, 2-1 pentru Craiova!

Min.88: Vera reia cu capul periculos, dupa o centrare a lui Manea, mingea se duce usor alaturi.

Min.85: Iese Rus, intra Nouvier, ultima schimbre la CFR.

Min.82: Rosu vazut de Baluta, care l-a atins pe Culio si arbitrul Kovacs l-a trimis la vestiare pe roman. E o decizie extrem de discutabila, Culio a stiut sa joace bine teatru..

Min.81: Inca un galben in meci, il vede Bancu.

Min.77: Schimbare la olteni, iese Burlacu si intra Popa.

Min.74: Omrani reia perfect cu capul dupa o lovitura libera, Calancea scoate eroic de langa bara.

Min.72: Calancea vede galben pentru trageri de timp.

Min.70: Baluta centreaza perfect pentru Martici care insa singur cu Arlauskis reia peste.

Min.69: Mailat intra in locul lui Paun.

Min.65: Baluta ia galben pentru proteste.

Min.63: Mitrita s-a accidentat la genunchi si iese de pe teren, intra Gustavo.

Min.61: GOOOOOOOOL CFR! 2-1, Vera marcheaza la prima atingere de balon, dupa un corner,

la o iesire total anapoda a lui Calancea.

Min.60: Vera intra in locul lui Djokovici, prima schimbare la CFR.

Min.59: Bara transversala lovita de Baluta, sut fabulos de la circa 15-16 metri, CFR putea fi groggy..

Min.58: Ocazie buna Paun, sut catre vinclu de la margine de careu, mingea se duce alaturi.

Min.56: Clujenii par complet descumpaniti, oltenii domina.

Min.50: GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL Mitritaaaaaa! Ce nebunie de gol la Craiova, fostul fotbalist de la Pescara a reluat fenomenal din lovitura libera directa, circa 25-26 de metri la vinclu, fara sperante pentru Arlauskis.

Min.49: Galben pentru Rus, dupa un fault din spate la Mitrita.

Min.46: Culio a cerut penalti dupa un duel cu Popov, nu s-a dat nimic.

Incepe partea secunda!

INFO: Deac si Arlauskis au primit galbene pentru proteste, imediat dupa pauza.

Pauza, 1-0 in Banie.

Min.45: GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL Craiovaaaaa! Baluta marcheaza cu capul un gol esential fix la final de prim mitan. Martici a centrat excelent, Baluta s-a strecurat prin spatele apararii, clujenii au iesit gresit la offside si este 1-0!!

Min.41: Kelici vede primul galben al meciului, pentru un fault la Omrani.

Min.38: Mitrita si apoi Bancu il pun la incercare pe Arlauskis, pana la urma lituanianul prinde.

Min.34: Deac centreaza inselator din corner, Calancea boxeaza la timp.

Min.25: Culio ocazie buna, sut din alunecare de la marginea careului, balonul se duce putin alaturi..

Min.21: Sut Vinicius din plin careu, dupa un corner, mult peste bara.

Min.19: S-au mai linistit spiritele la Craiova, momentan Dan Petrescu protesteaza vehement si este amenintat de Kovacs ca va fi dat afara.

Min.10: Ocazie uriasa Craiova! Mateiu reia de pe loc de la circa 25-30 de metri, mingea se duce la vinclu, dar Arlauskis are un mare reflex.

Min.7: Arbitrul Istvan Kovacs a luat cateva decizii neinspirate si si-a atras deja antipatia fanilor.

Min.4: Inceput mai bun al oltenilor, care ataca furibund, insista foarte mult la poarta lui Arlauskis.

Incepe partida!

20.32: Se tine un moment de reculegere in memoria Regelui Mihai I.

20.30: Jucatorii intra in arena, ne pregatim de meci.

20.22: Sunt peste 28.000 de oameni in tribune acum in Craiova, este o atmosfera exceptionala.

Pe langa FCSB - Viitorul, acest meci este al doilea cel mai asteptat al rundei, un meci la care s-au vandut de multa vreme toate biletele, noul stadion din Banie fiind sold-out, cu peste 31.000 de oameni care vor urmari partida din tribune.

E un meci intre locurile 1 si 3 din Liga 1, cu lidera CFR avand 9 puncte avans fata de Craiova, asadar un moment esential pentru olteni daca mai vor sa spere la titlu.

De asemenea, si cei de la FCSB au tot interesul ca oltenii sa triumfe, caci ar putea veni duminica la 2 puncte de lider, daca vor invinge campioana Viitorul.

Echipele probabile:

CS U Craiova: Calancea - Popov, Kelici, Briceag - Martici, Mateiu, Zlatinski, Bancu - Mitrita, Baluta, Burlacu.

CFR Cluj: Arlauskis - Manea, Vinicius, Muresan, Camora - L. Rus - C. Deac, Culio, Djokovici, Paun - Omrani.

Arbitru: Istvan Kovacs.

Partida va fi televizata pe DigiSport, TelekomSport si LookTV.

Vizita președintele României, Klaus Iohannis, în Coreea de Sud. Vor fi semnate colaborări pe apărare și energie nucleară
Preşedintele Klaus Iohannis va efectua, săptămâna viitoare, de luni până miercuri, o vizită oficială în Republica Coreea, la invitaţia omologului său, Yoon Suk Yeol, informează...
PNL și PSD așteaptă "clarificări" de la Cătălin Cîrstoiu, "în această săptămână". Când va fi anunțată decizia în privința candidatului la Primăria Capitalei
Preşedintele PNL, Nicolae Ciucă, a afirmat, joi seară, că, în acest moment, Cătălin Cîrstoiu este candidatul alianţei PSD-PNL, dar acesta trebuie să clarifice public toate aspectele care...
#Craiova CFR Cluj cronica de meci, #Craiova CFR mare derbi LIVE, #LIVE Craiova CFR derbi Liga 1 , #stiri Liga I