Liga 1: CSU Craiova invinge la Iasi si merge in Europa League

Duminica, 20 Mai 2018, ora 22:49
3937 citiri

CSU Craiova a castigat partida din ultima etapa a Ligii 1, in deplasare la Poli Iasi, scor 2-1, terminand pe podiumul campionatului si fiind sigura de calificarea in cupele europene, indiferent de rezultatul din finala Cupei.

Golurile au fost marcate de Mateiu si Baluta in minutele 28 si 35, respectiv Kizito in minutul 16, putin dupa primul sfert de ora.

Prima parte s-a incheiat cu multi nervi din partea ambelor formatii, dar si cu o grava accidentare a lui Cioinac, care a fost luat de pe teren cu ambulanta si dus de urgenta la spital. Glavina l-a lovit involuntar pe iesean cu umarul in barbie si acesta a avut nevoie de minute bune de ingrijiri medicale.

In minutul 58, putin dupa pauza, Baluta lovea bara dupa un voleu necrutator, moment in care oltenii puteau inchide meciul de la Iasi.

Oltenii au inchis insa jocul pana la final, scor 2-1 asadar, iar oaspetii se vor bucura din nou de Europa League, asa cum s-a intamplat si sezonul trecut, cand erau eliminati timpuriu de AC Milan.

Poli Iasi termina ultima play-off-ul din Romania, cu 24 de puncte.

Poli Iasi: Rusu - Zaharia, Frasinescu, Jagodinskis, Pantiru - Cioinac, Mihalache - Platini, Kizito, Jo Santos - A. Cristea.

Rezerve: Koselev - Pedro, Danale, Chelaru, Bosoi, Stefanescu, Vladeanu.

Antrenor: Flavius Stoican.

Universitatea Craiova: Mitrovici - R. Popa, Kelici, T. Ferreira - Martici, Mateiu, Zlatinski, Bancu - Glavina, Al. Baluta, Mitrita.

Rezerve: L. Popescu, Andre Santos, Screciu, Rossi, Dimitrov, Gustavo, Burlacu.

Antrenor: Devis Mangia.

Arbitru: G.Radulescu.

MRU prevestește prăbușirea PNL: „Carnavalul politic din ultimele trei luni se vede în scăderea dramatică în sondaje”
Fostul premier și fost șef al SIE, Mihai Răzvan Ungureanu, a vorbit public despre actuala criză politică din România precum și despre situația pandemică. Acesta e de părere că...