Liga 1: Dinamo pierde la Iasi pe un teren inghetat

Duminica, 18 Decembrie 2016, ora 22:27
5867 citiri

Poli Iasi a invins Dinamo Bucuresti in ultima partida a zilei de duminica din Liga 1, scor 3-1, in etapa cu numarul 21 a stagiunii 2016/2017, ultima pe anul in curs.

Golurile au fost marcate de Cristea din penalti, Stefanescu si Vasile Gheorghe pentru gazde (ultimul tot din penalti), respectiv Nedelcearu pentru dinamovisti.

Pe un teren inghetat, care a semanat in mare parte cu cel pe care s-a jucat si ASA - Pandurii, o singura repriza insa, Dinamo a inceput mai bine cu gol in minutul 7.

Nedelcearu a punctat la debut dupa o balbaiala a gazdelor, care au gresit la o faza fixa. Egalarea a venit insa nu foarte tarziu, prin Cristea, care a transformat un penalti dictat corect de arbitrul Coltescu, la un fault al lui Romera.

In minutul 63, Busuladzic avea sa vada cartonas rosu direct dupa un gest necontrolat, iar astfel Iasiul a putut sa controleze mai usor partida.

Si asta s-a vazut si pe tabela, Stefanescu marcand golul de 2-1 in minutul 72. Victoria avea sa fie a iesenilor, dar una si mai lejera pe tabela, caci Vasile Gheorghe avea sa mai transforme un penalti pana la final, in minutul 91, scor final 3-1.

Dinamo ramane pe 5 cu 32 de puncte, in timp ce Iasiul urca pe 9 cu 25 de puncte, la egalitate cu FC Botosani si Voluntari.

Este a treia victorie la rand pentru Iasi, iar Dinamo s-a pregatit cu un esec pentru meciul cu Steaua, care are loc joi in semifinalele Cupei Ligii, in prima mansa.

CSM Poli Iasi: Grahovac - Bosoi, Mihalache, Frasinescu, Sato - V. Gheorghe, Al. Cretu - Ciucur, Stefanescu, Bole - A. Cristea.

Dinamo: Branescu - Ceccarelli, Nedelcearu, Maric - Romera, Nistor, Busuladzic, Oliva - Hanca, Rotariu, Lazar.

Decizia BEC de a respinge protocolul Alianței Dreapta Unită, trasă la indigo cu cea dată pentru Alianța USR-PLUS în 2019. Excepția pentru PSD și precedentul Vadim Tudor
Alianța Dreapta Unită, formată din USR, PMP și partidul Forța Dreptei se găsește în imposibilitatea de a avea liste comune de candidați pentru alegerile din 9 iunie, după ce Biroul...
Cătălin Drulă acuză PSD că i-a ”momit” sau șantajat pe primarii USR: ”Ai zece milioane, dacă treci la noi”
Preşedintele USR, Cătălin Drulă, susţine că unii primari USR ar fi fost ”şantajaţi” sau ”momiţi” să treacă la PSD, în condiţiile în care de faţă era şi liderul social...
#Dinamo Poli Iasi cronica meci, #Iasi bate Dinamo teren inghetat, #Dinamo Poli Iasi meci multe goluri , #stiri Liga I