Liga 1: Dunarea Calarasi castiga la Viitorul dupa un meci intrerupt din cauza furtunii

Duminica, 22 Iulie 2018, ora 20:06
6076 citiri

Dunarea Calarasi a invins cu 1-0 pe Viitorul Constanta la debutul in istoria echipei in Liga 1, dupa un meci in care o furtuna teribila a oprit nocturna de la Ovidiu, iar jocul a fost intrerupt peste 10 minute.

Trupa lui Dan Alexa a inceput perfect primul meci din istoria formatiei in Liga 1, cu gol in minutul 4 din lovitura libera directa, gol superb marcat de Honciu de la 20 de metri, fara sperante pentru Cojocaru.

Finalul primului mitan putea aduce egalarea pe tabela, cand Viitorul a primit un penalti, dar Ianis Hagi a batut foarte slab si Straton a prins.

Furtuna aparuta din senin in partea secunda, in minutul 68, a partidei Viitorul Constanta - Dunarea Calarasi a dus la oprirea nocturnei arenei de la Ovidiu, astfel ca arbitrul central a decis sa intrerupa partida si sa invite jucatorii la vestiare.

Pe o ploaie torentiala si o furtuna ivita la malul marii, arbitrul Lucian Rusandu a invitat jucatorii la vestiare, avand in vedere ca nocturna picase din cauza fenomenelor meteo extreme care au dus la caderea curentului electric din zona, minute bune.

10 minute a durat intreruperea jocului, partida s-a reluat apoi, dar tot cu o ploaie torentiala, care a afectat vizibil jocul ambelor formatii.

In minutul 83, Baluta de la Viitorul primea al doilea galben si era eliminata de pe teren.

S-a terminat asadar cu bine pentru Dunarea si astfel ambele noi-promovate incep cu o victorie acest sezon, Sibiul 1-0 cu Sepsi, iar acum Calarasiul 1-0 la Viitorul, fost campioana de acum 2 ani.

Viitorul: Cojocaru - Boboc, Tiru, Mladen, De Nooijer - Ciobanu, T. Baluta, Vana - I. Hagi, Vodut, Dragus; Rezerve: Buzbuchi, S. Luchin, Achim, Tira, Lima, Houri, Pitu.

Dunarea Calarasi: Straton - Gligorov, Sandru, Dobrosavlevici, Ispas - C. Puscas, Monroy - V. Munteanu, Honciu, Draghiceanu - V. Alexandru; Rezerve: C. Lungu, Kouakou, Cucu, Pana, G. Mendy, Ndaye, B. Simion.

Arbitru: L.Rusandu.

Cătălin Drulă, despre candidatura la prezidențiale: „Eu sunt natural un candidat posibil”. Care sunt obiectivele USR și Dreapta Unită pentru 2024
Președintele USR Cătălin Drulă a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători” și a vorbit despre obiectivele USR și ale Dreptei Unite pentru alegerile din 9 iunie, despre misiunea...
Cîrstoiu răspunde criticilor din ultimele zile: "Nişte lupi în haine de oaie încearcă să transforme oaia în lup"
Atacat în ultimele zile atât de adversarii direcți la alegerile locale, cât și de alți politicieni, dar și de ziariști, Cătălin Cîrstoiu, candidatul susţinut de PSD şi PNL pentru...
#Dunarea Calarasi bate Viitorul, #Dunarea castiga prima meci istorie Liga, #Dunarea Viitorul meci intrerupt furtuna teribila , #stiri Liga I