Liga 1: FC Voluntari castiga un punct cu FC Botosani

de Dan Alexandru
Duminica, 20 Mai 2018, ora 19:02

FC Voluntari si FC Botosani au terminat la egalitate in primul joc al zilei de duminica din Liga 1, in etapa cu numarul 11 a fazei de play-out, scor 1-1.

Golurile au fost marcate de Benzar, fratele fotbalistului de la FCSB Romario Benzar si Golofca, amandoi fosti componenti ai echipei lui Nicolae Dica.

Primul de altfel este si imprumutat de trupa lui Becali aici la Voluntari si a reluat frumos in minutul 35 in poarta lui Pap. Primul gol a fost marcat de Golofca in minutul 26, dar asta dupa ce Florin Cernat a luat rosu direct in minutul 19, in urma unui atac intarziat foarte dur.

E un rezultat de egalitate care nu ajuta foarte mult gazdele, care raman pe 6 cu 25 de puncte, adica pe loc de baraj cu locul 3 din Liga 2, si anume Chindia Targoviste.

Voluntari e la egalitate cu Gaz Metan, dar mediesenii au un meci in minus, luni cu Poli Timisoara.

Voluntari (4-2-3-1): Minca - Fl. Achim, Balaur, Horj, Bucurica - Rauta, C. Lazar - Capatana, Cernat, Benzar - I. Voicu.

Botosani (3-4-2-1): Pap - Burca, Miron, Plamada - Ungurusan, Oaida, Vl. Achim, Musat - Serediuc, Golofca - Golubovic.

Arbitru: C.Gaman.