Liga 1: FCSB trece cu mari emotii de Concordia Chiajna si revine pe primul loc

Duminica, 05 Noiembrie 2017, ora 22:42
9478 citiri

FCSB a dispus cu mari emotii de Concordia Chiajna, scor 2-1 in ultima partida a zilei de duminica din Liga 1, in etapa cu numarul 17 a sezonului competitional 2017/2018.

Golurile au fost marcate de Nedelcu si Gnohere, respectiv Andrei Marc pentru Concordia.

Debutul de meci a fost unul interesant si in tromba, cu doua goluri marcate in primele 16 minute. Gazdele au debutu cu bine in minutul 13, cu gol marcat de catre Dragos Nedelcu, tanarul mijlocas care a venit de la Viitorul avand o executie superba de la distanta, de la circa 25 de metri, fara sperante pentru Caparco.

Gazdele nu au avut insa prea mult timp sa se bucure, caci peste 3 minute Andrei Marc a reluat cu capul pentru 1-1, dupa un corner, un corner la care portarul Florin Nita a iesit foarte slab.

Prima repriza s-a incheiat insa in avantaj pentru FCSB, caci Gnohere a iesit din nou la rampa, in minutul 40, marcand un gol dupa o balbaiala in careul oaspete, urmata de un carambol in care Tanase i-a pasat decisiv francezului, care a marcat al 9-lea gol din sezon.

A fost totusi un meci in care FCSB a avut emotiile ei, caci in partea secunda Concordia a fortat si a avut chiar ocazii de gol, insistand in multe momente la poarta lui Nita.

Bumba a avut o lovitura libera periculoasa care i-a dat mari emotii lui Nita in minutul 82, Nedelcu s-a accidentat serios in ultimele 10 minute si a strans din dinti pentru a putea continua partida.

Renegatul Alibec a intrat si el pe teren in minutul 77, in locul lui Gnohere, dar nu a avut foarte multe realizari.

O victorie chinuita pana la urma pentru FCSB, obtinuta cu mari emotii, iar trupa ros-albastra a lui Dica ajunge la 13 meciuri la rand fara infrangere, revenind pe primul loc, cu 38 de puncte, unul peste CFR Cluj.

Urmeaza doua deplasari la rand pentru FCSB, la Iasi si apoi la Astra Giurgiu.

Desfasurarea intalnirii:

Final de meci, 2-1 pentru FCSB cu Concordia!!

Min.89: Al doilea galben al jocului il vede Bumba.

Min.88: Inca un sut bun Bumba, prinde Nita cu mai multe siguranta acum.

Min.86: Iese Cristescu si intra Pena, ultima schimbare la Concordia, care acum joaca cu 4 varfuri de atac.

Min.84: Alibec are prima ocazie, sut de la marginea careului dupa o pasa de la Nedelcu, balonul se duce mult peste.

Min.82: Bumba trage bine din lovitura libera, Nita prinde in doi timpi cu emotii.

Min.77: Ultima schimbare la gazde, iese Gnohere si intra renegatul Alibec.

Min.76: Incursiune frumoasa a lui Pintilii pe flancul drept, Caparco scoate in corner.

Min.75: Gol marcat de Coman, dar este anulat pe motiv de offside, foarte corect.

Min.71: Sut de la distanta Teixeira, dupa o pasa a lui Coman, prea slab insa si prinde Caparco.

Min.69: Iese Babici si intra Bud, a doua schimbare si la Concordia.

Min.68: Tanase face o incursiune personala frumoasa, dar sutul este extrem de dezamagitor.

Min.67: A doua schimbare la FCSB, iese Popescu si intra Pintilii.

Min.61: Sut Coman de la distanta din lovitura libera, prinde usor Caparco.

Min.60: Primul galben al partidei il vede Patache, care l-a tras de tricou pe Coman.

Min.59: Prima schimbare la Concordia, iese Deaconu si intra Bawab.

Min.52: Bumba reia de la distanta, mult alaturi de poarta.

INFO: Gnohere a ajuns la cota 9 goluri marcate in Liga 1.

Min.49: Sut frumos de la distanta Tanase, usor peste poarta, de la marginea careului.

Min.46: Iese Man, intra Coman, prima schimbare la FCSB.

Incepe partea secunda!

Pauza, 2-1 pentru FCSB!

Min.45: Teixeira reia din foarfeca spectaculos dupa o centrare a lui Enache, balonul se duce putin alaturi!!

Min.43: Ocazie mare din nou a gazdelor, Caparco scoate de pe linia portii o lovitura de cap, putea fi 3-1!!

Min.39: GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL FCSB!!!! 2-1, gol marcat de Gnohere, dupa mai multe balbaieli ale defensivei oaspete. A fost un carambol, mingea de la Tanase a ajuns la Gnohere,

care a reluat perfect in gol!

Min.34: FCSB se complica mult in atac, parca nu leaga pasele ca in alte meciuri, face prea multe erori, daca am fi la tenis am spune nefortate.

Min.32: Man face un hent copilaresc si Concordia primeste o lovitura libera periculoasa.

Min.30: Ocazie buna a lui FCSB, Teixeira reia in forta din coltul careului, Caparco scoate in fata, Gnohere apoi incearca un voleu care merge peste poarta!

Min.27: Gazdele insista, au posesia si continua sa atace, sa urce spre poarta lui Caparco, dar momentan elevii lui Ion Moldovan se apara foarte exact.

Min.16: GOOOOOOOOOOOOOOOOOL Marc! 1-1, lovitura de cap Andrei Marc dupa un corner, Nita a iesit foarte slab, egalare pe tabela surprinzatoare.

Min.14: Corner stelist, Balasa are o detenta extraordinara, vine bine din spate dar reia cu capul usor peste.

Min.13: GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL FCSB! Gol splendid marcat de Nedelcu, sut de la distanta Dragos Nedelcu, executie spectaculoasa a fostului jucator de la Viitorul, de la circa 25 de metri, 1-0!!

Min.12: Mare ocazie de gol Concordia, Enache paseaza gresit la Batin, care suteaza bine si Nita prinde in doi timpi.

Min.9: Stelistii cer un penalti la un contact intre Caparco si Gnohere, nu se acorda nimic.

Min.5: Sut de la distanta si Nedelcu, prinde Caparco usor.

Min.3: Sut de la distanta Bumba, usor alaturi de poarta. Inceput bun al ilfovenilor.

Incepe partida!

20.43: Avem imagini de pe Arena Nationala, nu sunt deloc foarte multi fani acolo, este foarte frig in Capitala.

20.06: CFR Cluj a invins pe Poli Iasi cu 1-0 dupa un meci plin de scandal si a revenit lidera in Liga 1, cu 2 puncte peste FCSB:

Liga 1: CFR Cluj obtine prima victorie din retur, dupa ce Iasiul a vrut sa iasa de pe teren

FCSB vine dupa calificarea in primavara europeana realizata joi seara, dupa egalul realizat tot pe Arena Nationala in fata celor de la Hapoel Beer Sheva, scor 1-1.

Gruparea lui Dica are o serie exceptionala de 12 meciuri la rand fara infrangere, ultima data cand FCSB cunostea gustul infrangerii fiind la meciul de la Ovidiu cu Viitorul, scor 0-1.

Daca nu luam in considerare partida de joi cu Hapoel, FCSB are 4 victorii la rand si este favorita sa o obtina si pe a 5-a, intr-o disputa cu o echipa care are 3 infrangeri la rand, cu Craiova, Astra si Iasi.

FCSB: Nita - Enache, Balasa, Planici, Momcilovici - Nedelcu, Ov. Popescu - Man, Teixeira, Fl. Tanase - Gnohere.

Rezerve: Stancioiu, Pintilii, Alibec, Filip, Morais, D. Benzar, Coman.

Antrenor: Nicolae Dica.

Chiajna: Caparco - Patache, Marc, Albu, Fota - Babic, Bucsa - Deaconu, Cristescu, Bumba - Batin.

Rezerve: Isvoranu, Raducanu, Bawab, Bud, Gheorghe, Dobrosavlevici, Pena.

Antrenor: Ion Moldovan.

Arbitru: Sebastian Coltescu.

Partida va fi televizata pe DigiSport, TelekomSport si LookTV.

UPDATE Liderii coaliției PSD-PNL și-au dat acordul pentru candidatura medicului Cătălin Cîrstoiu la Primăria Capitalei SURSE
Medicul Cătălin Cîrstoiu a ajuns, marți, 19 martie, la Palatul Victoria pentru a discuta cu liderii coaliţiei. Liderii celor două partide și-au dat acordul pentru candidatura acestuia la...
Conducerile PSD și PNL, discuții cu consilierii municipali pe amendamente la bugetul Capitalei. Se cere o dezbatere în Consiliul General SURSE
Conducerile PNL şi PSD Bucureşti vor avea o întâlnire, marţi, 19 martie, cu consilierii municipali social-democraţi şi liberali pentru a cere convocarea unei şedinţe de Consiliu General...
#FCSB Concordia live text, #cronica meci Steaua Concordia, #FCSB Concerdia Liga 1 etapa 17 , #stiri Liga I