Liga 1: FCSB trece cu emotii de Sepsi intr-un peisaj de iarna

Duminica, 25 Februarie 2018, ora 22:46
8850 citiri

FCSB a trecut cu greu de Sepsi OSK in ultima partida a zilei de duminica din Liga 1, scor 2-0, pe Arena Nationala, pe un frig patrunzator si pe o ninsoare ca in povesti.

Golurile au fost marcate de Viera, un autogol la debut de mitan secund si de Man, gol marcat in ultimele 5 minute de joc.

Nu am gresi daca am spune ca Sepsi a dominat cea mai mare parte a primei reprize, avand destule ocazii mari de gol, iar Andrei Vlad a salvat in mai multe randuri gruparea ros-albastra. S-a terminat 0-0, dar pe rand Patrick Petre, Hamed sau Rodriguez l-au pus serios la incercare pe tanarul Vlad. In minutul 17 a avut loc si un moment delicat, cand doi jucatori de la Sepsi s-au ciocnit cap in cap, Kuku si Petrovikj. Ambulantele au intarziat sa apara pe teren pentru ca nu porneau din cauza frigului patrunzator, dar pana la urma lucrurile s-au calmat, iar jucatorul de culoare a si fost transportat la spital pentru un control amanuntit.

Dupa ce prima repriza a fost prelungita cu 6 minute, un mitan in care FCSB nu a avut nicio ocazie de gol, stelistii au inceput cu bine partea secunda. In minutul 51, imediat dupa intrarea lui Budescu, a venit golul, un gol plecat de la fostul jucator al Astrei, care a centrat perfid de pe flancul stang, Ousmane Viera a incercat sa respinga cu capul dar si-a deviat balonul in proprie poarta.

A fost un meci pe o Arena Nationala mai mult goala, cu fani ai oaspetilor mai zgomotosi parca, meci disputat pe un frig patrunzator si pe o ninsoare care cadea din ce in ce mai serios pe minut ce trecea.

Conturile au fost incheiate in minutul 85, cand Denis Man a marcat un gol simplu, dupa ce Florinel Coman l-a pacalit pe portarul Ramniceanu si victoria stelistilor era asigurata.

Victoria lui FCSB a venit logic si stelistii vin din nou la 2 puncte de CFR Cluj in play-off, echipa pe care o vor intalni in a doua etapa, in a doua saptamana a lunii martie.

Desfasurarea intalnirii:

Final de meci, 2-0 pentru FCSB!

Min.90: 4 minute de prelungire!

Min.85: GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL FCSB! Man inchide partida, gol cu poarta goala dupa o pasa a lui Coman, care l-a pacalit usor pe Ramniceanu.

Min.82: Gnohere rateaza din cativa metri, suteaza in plin Ramniceanu.

Min.78: Florin Tanase are o buna ocazie sa inchida conturile, dar suteaza in blocaj.

Min.73: Se apara bine si matur stelistii, asteapta sa treaca timpul pentru a mai bifa o victorie, ultima din sezonul regular.

Min.69: Iese Rodriguez si intra Ross, este ultima modificare la Sepsi.

Min.60: Benzar se intoarce pana la urma pe gazon, e o veste foarte buna pentru stelisti.

Min.57: Din nou a intrat o ambulanta pe teren, Benzar a fost grav accidentat, a primit un umar in maxilar si acesta se resimte serios. Benzar va iesi de pe teren si gazdele vor ramane in 10 pentru ca au epuizat deja toate schimbarile..

Min.53: Iese Patrick Petre si intra Oliveira. A doua schimbare la Sepsi. FCSB face si ultima schimbare, iese Filip si intra Junior Morais.

Min.51: GOOOOOOOOOOOOOL FCSB!! 1-0 pentru gazde, Budescu a centrat perfid de pe flancul stang, Viera a deviat gresit si mingea a intrat in plasa, un autogol practic..

Min.46: A intrat si Budescu pe teren, a doua schimbare la FCSB. A iesit Balasa.

Incepe partea secunda!

Pauza, 0-0 pe Arena, ninge din ce in ce mai tare!

Min.45: Petre scapa si el singur cu portarul, din nou Vlad are o interventie sigura. Sepsi a dominat practic acest joc.

Min.43: Sepsi rateaza singur cu portarul prin Hamed, Vlad scoate miraculos!!

Min.40: Gorrin ia primul galben al partidei, de la Sepsi.

Min.36: Planici lanseaza in adancime, dar paseaza slab. FCSB nu a avut nicio ocazie azi!

Min.32: Petre centreaza periculos in careul mic, Vlad boxeaza asa cum trebuie si indeparteaza pericolul.

Min.27: Iese Cristi Tanase si el accidentat, intra Denis Man.

Min.23: Kuku va fi dus la spital pentru un control amanuntit, chiar daca acesta isi dorea sa intre pe teren si avut o reactie nervoasa vizavi de medici.

Min.22: Iese Kuku, serios avariat dupa acea accidentare, a intrat Hamed.

Min.20: Petrovikj si Kuku s-au ciocnit cap in cap, cei doi batandu-se pentru a lovi o minge cu capul, de langa Coman. Petrovikj a fost deja bandajat la cap, cele doua ambulante au parasit gazonul, lucrurile s-au mai calmat.

Min.17: Momente grave pe Arena Nationala, dupa o ciocnire dura intre doi jucatori de la Sepsi. Doua ambulante au intrat pe gazon.

Min.11: Inceput slab pentru stelisti care nu prea leaga pasele, jocul in general nu se leaga, terenul este si el unul dificil.

Min.5: Rodriguez are un sut periculos de la distanta, prinde Vlad cu siguranta.

Incepe partida!

20.48: Ninge din ce in ce mai puternic la Bucuresti.

20.42: Avem imagini de pe Arena Nationala, sunt extrem de putini fani la meci, este foarte frig in Capitala si ninge, terenul are multa zapada pe el.

FCSB: A. Vlad - Benzar, Balasa, Planici, Momcilovici - Pintilii, Filip - Cr. Tanase, Fl. Tanase, Fl. Coman - Gnohere.

Rezerve: Balgradean, Larie, Nedelcu, J. Morais, Ov. Popescu, D. Man, Budescu.

Antrenor: Nicolae Dica.

Sepsi: Ramniceanu - Dalmau, Viera, Obsivac, Sato - Ghinga, Petrovikj - Gorrin, Tandia, Petre - Kuku.

Antrenor: Eugen Neagoe.

FCSB se intoarce in Liga 1 dupa marea umilinta care i s-a administrat in Europa League de catre Lazio, acel 5-1 in returul de pe Olimpico, in 16-imile competitiei.

In campionat se joaca acum totul, iar o victorie e obligatorie pentru ca trupa lui Dica sa inceapa play-off-ul la doar 2 puncte in spatele lui CFR Cluj.

Sepsi este pe 12 in Liga 1 cu 19 puncte la activ, peste Gaz Metan si Juventus, codasele campionatului.

In tur, FCSB a dispus clar de covasneni cu 4-0.

In primul 11 la stelisti e foarte probabil sa debuteze Cristi Balgradean, portarul adus de Gigi Becali in locul tanarului Vlad. Echipe probabile:

FCSB: Balgradean - R. Benzar, Balasa, Planici, Momcilovici - Pintilii, Ov. Popescu - Man, Budescu, Fl. Tanase - Gnohere.

Rezerve: Vlad, Nedelcu, L. Filip, J. Morais, Gaman, Cr. Tanase, Teixeira.

Sepsi: Ramniceanu - Dalmau, Viera, Obsivac, Sato - Petrovikj, Ghinga - Oliveira, Tandia, Hamed - Kuku.

Rezerve: Niczuly, A. Chirita, I. Ursu, Gorrin, Simonovski, Ross, P. Petre.

Arbitru: Iulian Calin.

Partida va fi televizata pe DigiSport, TelekomSport si LookTV.

Gafa rușinoasă a premierului Ciolacu în Qatar. Ce-a putut să spună în loc de ”lecție” VIDEO
În timpul vizitei sale în Qatar, premierul Marcel Ciolacu a fost protagonistul unei gafe rușinoase, în timp ce lăuda grandoarea Campionatului Mondial de Fotbal găzduit de țara asiatică în...
Scandal electoral la Sibiu. Unul dintre candidații la locale, bătut cu biciul de fratele primarului VIDEO
Scandalul a avut loc în localitatea sibiană Brădeni. Candidatul PSD la primărie, Dan Braga, a filmat mai multe clipuri video în curțile familiei actualului edil, fără, însă, a primi...
#FCSB Sepsi OSK cronica meci, #FCSB Sepsi live text, #FCSB Sepsi duminica Liga 1 live , #stiri Liga I