Liga 1: Dinamo castiga un meci cu 5 goluri marcate la Medias

Duminica, 06 Mai 2018, ora 20:31
6518 citiri

Dinamo Bucuresti a castigat un meci frumos in deplasare la Gaz Metan Medias, scor 3-2, in singurul meci al zilei din Liga 1, in etapa cu numarul 8 a fazei de play-out.

Golurile au fost marcate de Hanca o dubla (unul din goluri venit din penalti) si Popa, pentru Dinamo, in timp ce pentru Gaz Metan a punctat Rondon, tot o dubla.

Dinamo a inceput mai bine cu un gol marcat in minutul 26, dar Gazul a intors prin dubla semnata de Rondon in minutele 32 si 38.

Mediesenii sperau ca pot incheia primul mitan cu avantaj pe tabela, dar Alexandru Tudor a acordat un penalti la contactul dintre Plesca si Nistor. Hanca a batut bine si scorul la pauza a devenit egal, 2-2.

Golul victoriei a venit in minutul 72 prin Popa, jucator introdus de Bratu in minutul 65.

Dinamo ramane lidera in play-out cu 38 de puncte, in timp ce Gazul ramane in zona fierbinte a retrogradarii, fiind pe 5 cu 21 de puncte.

Desfasurarea intalnirii:

Final de meci, Dinamo obtine o victorie frumoasa la Medias, 3-2!

Min.90: Ultima schimbare la Dinamo, iese Salomao si intra Gheorghe.

Min.84: Parvulescu a intrat la gazde in locul lui Chamed.

Min.82: Galben pentru Mahlangu.

Min.82: Tarcoveanu intra la Medias in locul lui Olaru.

Min.79: Romeo intra la GAz in locul lui Cretu.

Min.78: Palici intra la oaspeti in locul lui Hanca.

Min.72: GOOOOOOOOOOOOOOL Dinamo, Popa marcheaza pentru 3-2!

Min.70: Popa ia un galben la 5 minute de la intrarea pe gazon.

Min.65: Prima schimbare la Dinamo, iese Pesici si intra Popa.

Incepe partea secunda!

Pauza, 2-2 la Medias!

Min.45: GOOOOOOOOOOOOOOOOL din penalti! Hanca a transformat sec un penalti, dupa un contact in careu intre Plesca si Nistor. Dinamo face 2-2, ce repriza nebuna!

Min.38: GOOOOOOOOOOOOOOOOL Rondon! Gazul intoarce scorul acasa, Rondon face dubla si este nebunie la Medias, echipa e aproape sa scape de grijile retrogradarii.

Min.34: Grecul Katsikas de la Dinamo ia galben.

Min.32: GOOOOOOOOOOOL Gazul! Rondon egaleaza pentru gazde, un gol simplu, din cativa metri.

Min.26: GOOOOOOOOL Hanca! Dinamo deschide scorul in aceasta deplasare.

Min.25: Ocazie uriasa Hanca, sut putin peste poarta lui Plesca.

Min.20: Niciun sut pe poarta in primele 20 de minute..

Min.12: Grigore vede primul galben al meciului.

Min.5: Ely a avut doua suturi periculoase unul dupa altul, fara efect pe tabela.

Incepe partida!

INFO: S-a tinut un moment de reculegere in memoria fostului mare fotbalist de la Dinamo Patrick Ekeng, astazi se comemoreaza 2 ani de la moartea sa...pe stadionul Dinamo, in meciul cu Viitorul.

Gaz Metan Medias: Plesca - V. Cretu, M. Constantin, Fytanidis, Busu - I. Cristea, Sg. Popovici - Olaru, Chamed, Ely - Rondon.

Rezerve: Greab, Sarghi, Caiado, Tarcoveanu, L. Manole, Parvulescu, R. Romeo.

Dinamo: Penedo - Corbu, M. Popescu, Katsikas, Grigore - Hanca, Mahlangu, Nistor - Pesic, Moldoveanu, Salomao.

Rezerve: Mutiu, Dudea, Maric, Romera, Palic, I. Gheorghe, Popa.

E singurul meci al zilei care are loc in Liga 1 duminica, in faza de play-out din etapa cu numarul 8 a sezonului competitional 2017/2018.

Dinamo e lidera cu 35 de puncte, in timp ce Gazul ocupa locul 5, cu 21 de puncte, 2 peste locul de baraj ocupat de Poli Timisoara.

Mediasul are 3 meciuri consecutive fara egal inregistrat, iar in fiecare din aceste ultime 3 meciuri jucate de Medias s-au marcat cel putin 2 goluri.

Dinamo a inregistrat etapa trecuta singurul esec din play-out, 0-2 la Sepsi.

Partida va fi televizata pe DigiSport, TelekomSport si LookTV.

ANRE demontează declarațiile ministrului Burduja privind energia alternativă: "Să se liciteze pentru aceste capacități"
Declarațiile ministrului Energiei, Sebastian Burduja, referitoare la ritmul extraordinar de instalare a fotovoltaicelor și eolienelor, au fost contrazise de președintele ANRE (Autoritatea...
Viitorul sumbru descris de Dan Barna (USR): "În 2025 vor fi din nou măriri de taxe pentru că nu mai au bani"
Dan Barna lansează un atac la actuala guvernare care protejează în opinia sa "sinecurile şi pensiile speciale" pe care PSD şi PNL le plătesc în continuare. Aceste cheltuieli vor duce la...
#Gaz Metan Dinamo live text, #cronica Dinamo Gaz Metan Liga 1, #Gaz Metan versus Dinamo play out , #stiri Liga I