Liga 1: Petrolul, galop de sanatate la Iasi si urcare pe primul loc

Duminica, 10 August 2014, ora 21:00
2919 citiri

Petrolul Ploiesti a trecut lejer de CSMS Iasi cu 5-1, intr-un meci contand pentru etapa a treia din Liga I, sezonul 2014/2015.

Golurile au fost marcate de Tamuz, o dubla in minutele 56 si 71, Mutu, Teixeira si Albin, respectiv Wesley, care a debutat cu gol pentru ieseni.

Partida a inceput bine pentru ploiesteni, care marcau inca inainte de terminarea primelor 20 de minute prin Teixeira. Dar Wesley, aflat la primul meci pentru ieseni, si-a adus aminte de marile sale momente de glorie din Liga I si a egalat 6 minute mai tarziu, dupa un gol cu capul, urmare a unei centrari a lui Ciucur.

Momentul decisiv a fost cel mai probabil eliminarea directa a lui Mitic de la Iasi, in minutul 45, care a permis prahovenilor o repriza secunda foarte buna.

Astfel, Mutu, in minutul 50, si apoi o dubla Tamuz au decis acest joc, total la discretia oaspetilor, in partea secunda.

In minutul 93, a mai marcat si Juan Albin. De remarcat ca si petrolistii au ramas in 10 oameni pe final de joc, dupa ce Alcenat a luat al doilea galben, in minutul 87.

O victorie care o duce pe Petrolul pe prima treapta a Ligii I, cu 9 puncte din 9 posibile, tot atatea cat poate sa faca si Steaua, daca bate la Cluj, duminica seara.

Iesenii raman cu 2 puncte, dupa cele doua egaluri albe din primele doua runde.

CSMS Iasi: Caparco - Mitic, Plamada, Munteanu, Voicu - Olah, Cretu - Bosoi, Wesley, Ciucur - Palimaru.

Rezerve: Grahovac, Visa, Vladu, Dedu, Johnson, Dobre, Calugaru.

Petrolul: Pecanha - Alcenat, Geraldo, Gersson, Fanchone - De Lucas, Mustivar - Texeira, Albin, Mutu - Toto Tamuz.

Rezerve: Cobrea, Beta, Nepomuceno, N'Koyi, Hoban, Priso, Marinescu.

Mariana Ioniță a fost schimbată de la conducerea Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR). În locul său director general a fost numit Cristian Pistol, fost...