Liga 1: Poli Iasi revine pe final si ii refuza lui FC Voluntari o victorie atat de asteptata

Sambata, 23 Noiembrie 2019, ora 19:58
3984 citiri

Politehnica Iasi si FC Voluntari au terminat la egalitate, scor 2-2 in prima partida a zilei de sambata din Liga 1, in etapa cu numarul 17 a sezonului competitional 2019/2020.

A fost un meci cu mult spectacol in Copou, acolo unde Poli s-a intors acasa, dupa schimbarea gazonului, un gazon care arata acum impecabil, intocmai precum postavul unei mese de biliard sau snooker.

Voluntari a fost echipa mai prezenta in joc la inceput si a deschis scorul prin Capatana in minutul 37, gol dupa un voleu frumos din centrarea lui Ion Gheorghe. In minutul 66, Tira a dus scorul la 2-0 si parea ca trupa lui Bergodi va bifa in fine o victorie in Liga 1, dupa foarte mult timp de asteptare.

Dar iesenii au avut pe final o revenire neasteptata. Cristea a fost cel mai bun jucator de departe al gazdelor. El mai intai i-a pasat decisiv lui Passaglia in minutul 77, iar in minutul 83 a dat lovitura dupa o combinatie care a facut sah-mat apararea ilfoveana.

Un egal care duce Iasiul pe 8 in Liga 1, cu 22 de puncte, la egalitate cu FC Botosani, in timp ce Voluntari ramane "lanterna rosie" a Romaniei, cu doar 8 puncte acumulate. Doar o singura victorie are echipa lui Bergodi in 17 partide din sezon, obtinuta, culmea, cu FCSB..

Poli Iasi: Tarnovanu - Cabral, Mihalache, Frasinescu, Andrei Radu - Platini, Didac, Passaglia, Loshaj - Horsia, A. Cristea.

FC Voluntari: Ramniceanu - Struna, Balaur, Armas, A.Vlad - Capatana, Gorobsov, Laidouni - Matan, Tira, I. Gheorghe.

Arbitru: I. Coza.

Gabriela Firea, acuzată că joacă ”la două capete”. Candidat AUR: ”Nu se decide dacă îşi doreşte să fie primar sau europarlamentar”
Mihai Enache, candidatul AUR la Primăria Capitalei, îi cere Gabrielei Firea să oprească jocul politic "la două capete" şi să se retragă de pe lista PSD - PNL pentru alegerile...
Mai mult de jumătate dintre români votează la europarlamentare cu candidatul preferat la primărie. Ce procente ar putea obține partidele SONDAJ
PSD este creditat cu 28,4% din intenţiile de vot la alegerile pentru consiliile locale, PNL cu 26,7%, AUR cu 14,4%, conform unui sondaj realizat de INSCOP la comanda News.ro, în luna aprilie,...
#Liga 1 egal intre Voluntari Poli, #cronica meci Iasi Voluntari Liga 1, #Iasi refuza o victorie asteptata Voluntari , #stiri Liga I