Liga 1: Universitatea Craiova trece de nou-promovata Clinceni dupa un final dramatic

Duminica, 14 Iulie 2019, ora 19:59
5326 citiri

Universitatea Craiova a debutat cu dreptul in Liga 1, in noul sezon competitional 2019/2020, acolo unde a avut un meci greu acasa la debut, cu nou-promovata Academica Clinceni.

Scorul a fost 3-2 pentru gazde, cu primele trei goluri marcate in prima repriza disputata in Banie, pe stadionul Ion Oblemenco.

Rauta printr-un autogol in minutul 13, plus Martici pentru olteni, respectiv Sut de la oaspeti au marcat golurile acestei prime reprize, prima din Liga 1 in cadrul zilei de duminica.

O echipa din Ilfov care a venit aici la Craiova cu multa ambitie, dornica sa arate ca merita sa evolueze in Liga 1.

Craiova totusi se putea desprinde in partea secunda la 3-1, dar sutul lui Baiaram a lovit bara.

Interesant de remarcat este cum a "fentat" antrenorul Craiovei, Corneliu Papura, regula celor doi jucatori Under 21, el inlocuindu-l pe tanarul Marian Serban, care a jucat doar 29 de minute. Cum nu este obligat sa pastreze decat un jucator U-21 pe intreaga durata a meciului, Papura l-a introdus pana la capatul primei jumatati de ora pe Alexandru Mateiu.

Finalul intalnirii a fost unul dramatic, cu Clinceni egaland in minutul 93, dupa un sut al lui Nsiah din cativa metri, dar oaspetii nu s-au putut bucura de acest punct, caci la ultima faza, in minutul 95, Constantin a adus cele 3 puncte pentru olteni, nesperat am putea spune!

Si asta dupa ce acelasi Nsiah a ratat o imensa ocazie la 1-2, dupa o reluare cu capul din plin careu.

Craiova incepe cu bine, dar cu multe emotii acest sezon, avand doua victorii la rand cu 3-2, dupa victoria de la Sabail din Azerbaidjan, in primul tur preliminar al Europa League. Returul are loc joia viitoare, in Banie.

Craiova: Pigliacelli - Martic, Kelic, Acka, Bancu - Serban, Qaka, Ivanov - Baiaram, Roman, Barbut.

Clinceni: Calancea - Achim, Rauta, Patriche, Dobrescu - Sut, Barbu - Ilie, Olaru, Buziuc - Nsiah.

Arbitru: M.Barbu.

România a depășit 1.091 km de autostradă şi drum expres în circulaţie. Anunțul ministrului Transporturilor despre viitoarele proiecte
Ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu, a anunțat joi, 28 martie, că sunt implementate - proiectare şi execuţie contracte pentru construirea a încă 729 km de drum de mare viteză....
Nicușor Dan: ”Într-o țară civilizată, Ştefan Dumitraşcu și domnii Greblă şi Hopincă ar trebui să fie azi în pușcărie”
Primarul Capitalei, Nicuşor Dan, a enumerat joi, 28 martie, câteva persoane despre care consideră că „într-o ţară civilizată ar trebui să fie azi în puşcărie. „Eu am precizat azi...
#Craiova trece de Clinceni final dramatic, #Universitatea Craiova bate Clinceni acasa foarte , #stiri Liga I