Liga 1: Victorie in ultimul sfert de ora pentru Petrolul la Viitorul

de Dan Alexandru
Duminica, 28 Septembrie 2014, ora 20:30

Petrolul Ploiesti a invins Viitorul cu scorul de 3-1 in etapa cu numarul 9 din Liga I, stagiunea 2014/2015, in al doilea meci al zilei de duminica.

Golurile au fost marcate de Tamuz (din penalti) si o dubla Astafei pentru Petrolul, respectiv Daminuta pentru gazde.

Gazdele au inceput mai bine meciul, marcand in minutul 38 prin Daminuta, care a profitat de o faza confuza in careul lui Pecanha si a sutat violent, fara sperante pentru portarul prahovean.

Ploiestenii si-au revenit tarziu, in ultimul sfert de ora, rastimp in care au marcat de trei ori.

Tamuz a egalat mai intai prin penalti, dupa ce De Lucas a fost contrat in careu. Astafei a adus victoria printr-o dubla pretioasa, in minutele 83 si 93.

Primul gol a venit dupa o pasa de la Tamuz si un sut pe sub Buzbuchi, iar ultimul dupa o pasa inspirata a lui Nkoyi.

Petrolul vine pe 5 in Liga I cu 17 puncte, in timp ce Viitorul ramane pe 16, cu doar 6 puncte acumulate in 9 etape.

FC Viitorul: Buzbuchi - Benzar, Mitrea, Mamele, Nikolov - Daminuta, Andelkovic, S. Pana - Mitrita, Bonilla, Fl. Tanase.

Rezerve: Balauru, C. Manea, Putanu, Tiru, Nedelcu, Markus, Al. Neacsa.

Antrenor: Bogdan Arges Vintila.

Petrolul: Pecanha - Alcenat, Geraldo, Satli, Beta - Mustivar, De Lucas - Priso, L. Marinescu, Teixeira - Tamuz.

Rezerve: Cobrea, I. Filip, Nepomuceno, Nkoyi, Astafei, Fanchone, Ipsa.

Antrenor: Gheorghe Multescu.