Liga 1: Viitorul castiga duelul ultimelor doua campioane ale Romaniei la Giurgiu

Duminica, 01 Aprilie 2018, ora 20:00
4381 citiri

Viitorul Constanta a castigat primul joc al zilei de duminica din Liga 1, la Astra Giurgiu, scor 2-0, in etapa cu numarul 3 din play-off-ul sezonului competitional 2017/2018.

Ghita a marcat singurul gol al primei reprize in minutul 29, dupa un corner batut de pe flancul drept, balonul venit din lovitura de cap a tanarului jucator fiind deviat decisiv in poarta de Urko Vera.

Pe finalul primului mitan, Florentin Matei a primit 2 cartonase galbene in rastimp de 5 secunde, primul pentru un fault, al doilea pentru proteste vehemente si pentru ca l-ar fi injurat pe centralul Marcel Birsan.

Reusita lui Ghita nu a fost singura din toata partida, pentru ca Ianis Hagi a inchis tabela la 2-0 in minutul 89, iar Viitorul urca acum pe locul 4 cu 26 de puncte, 4 peste Astra si 6 peste Poli Iasi, fiind favorita in lupta pentru locul 4, care duce in Europa League, daca Craiova triumfa in Cupa Romaniei.

Astra (4-2-3-1): Iliev - Belu-Iordache, Erico, Polczak, Al. Stan - Seto, Mrzljak - Balaure, Moise, Fl. Matei - Vera.

Viitorul (4-3-3): Cojocaru - Mladen, Ghita, Tiru, Cr. Ganea - Ciobanu, Baluta, Cicaldau - Dragus, Gavra, I. Hagi.

Arbitru: Marcel Birsan.

Ungaria dă asigurări că susține aderarea deplină a României la Schengen. Măsurile decise în urma vizitei lui Cătălin Predoiu la Budapesta VIDEO
Ungaria va continua să susţină accederea României în spaţiul Schengen cu frontierele terestre în acest an, a transmis ministrul Afacerilor Interne, Cătălin Predoiu, în urma unei...
Kelemen Hunor, atac la PSD și PNL: "Cu chiu cu vai, au găsit un candidat comun şi acum îl abandonează. O bâlbâială politică de neiertat"
Retragerea candidatului coaliţiei PSD - PNL pentru Primăria Capitalei reprezintă o "bâlbâială politică de neiertat", consideră Kelemen Hunor, preşedintele UDMR. "Este o situaţie din...
#Viitorul bate Astra Liga 1, #cronica meci Viitorul Astra, #Viitorul bate Astra duel ultime campioane , #stiri Liga I