Liga 1: Viitorul invinge Hermannstadt dupa o repriza secunda superba si urca pe locul 1 in clasament

Duminica, 28 Iulie 2019, ora 22:57
7165 citiri

Viitorul Constanta a dispus de AFC Hermannstadt in ultima partida a zilei de duminica din Liga 1, scor 3-2, in etapa cu numarul 3 a sezonului competitional 2019/2020.

Baietii lui Hagi au facut un meci bun abia dupa pauza, cand s-au si marcat toate cele 5 goluri ale acestei intalniri.

Tiru, care marcase 2 goluri si cu Gent in infrangerea din Europa League, scor 3-6, a deschis scorul in minutul 51, l-a imitat Eric circa 10 minute mai tarziu, iar Ciobanu a marcat cu siguranta golul etapei in minutul 79, cand bomba lui din lovitura libera de la circa 30 de metri s-a dus direct in vinclul sibienilor.

Yazalde redusese din handicap la 0-2, dupa o gafa mare a lui Tolnai, se crezuse ca e doar un foc de paie, mai ales dupa ce Ciobanu dusese din nou diferenta la doua goluri pe tabela.

Insa a venit golul uluitor al lui Stoica, crezu de facut o diferenta care gol a fost mai frumos, al sau sau al lui Ciobanu, fundasul sibian marcand un gol direct cu calcaiul, dupa un corner al lui Hermannstadt, aducand multe griji in ultimele emotii dobrogenilor.

Viitorul castiga si o egaleaza pe Craiova la sefia Ligii 1, cu 9 puncte din 9, dar cu un golaveraj mai bun, 9-2, fata de 6-2.

Craiova castigase si ea tot azi, 1-0 cu Chindia.

Runda se incheie luni de la ora 20, cu meciul dintre FCSB si FC Botosani, meci LIVE pe Ziare.com.

Viitorul: Tordai - Boboc, Tiru, V. Ghita, De Nooijer - A. Ciobanu, Artean, Tircoveanu - Eric, G. Ganea, A. Calcan.

Rezerve: Cabuz - S. Filip, Mladen, Dragus, G. Iancu, Houri, M. Dulca.

Antrenor: Gheorghe Hagi.

Hermannstadt: Figueiredo - Matel, O. Viera, I. Stoica, R. Oprut - R. Pires, Buzan - P. Petrescu, Jo Santos, Caiado - Debeljuh.

Rezerve: I. Pop - Tatar, Dandea, Yazalde, A. Voda, Blanaru, Tsoumou.

Antrenor: Costel Enache.

Arbitru: Radu Petrescu.

Cine câștigă din separarea candidaților PSD-PNL la Capitală: ”Se vor faulta unul pe altul”. Scenarii noi pentru prezidențiale
Sociologul Alfred Bulai, șeful departamentului de Sociologie din cadrul SNSPA, a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători”. Acesta a vorbit despre cele mai importante subiecte de pe...
Ungaria dă asigurări că susține aderarea deplină a României la Schengen. Măsurile decise în urma vizitei lui Cătălin Predoiu la Budapesta VIDEO
Ungaria va continua să susţină accederea României în spaţiul Schengen cu frontierele terestre în acest an, a transmis ministrul Afacerilor Interne, Cătălin Predoiu, în urma unei...
#Viitorul castiga meci etapa curenta Liga, #cronica meci Viitorul Sibiu, #Viitorul urca pe locul 1 Liga , #stiri Liga I