Liga I: Infrangere a lui Grigoras la revenirea acasa

Duminica, 24 Februarie 2013, ora 20:02
1923 citiri

Petrolul Ploiesti a invins cu 1-0 Otelul Galati, singurul gol fiind reusit de Jeremy Bokila in minutul 80.

Otelul - Petrolul incepea ca prima partida a lui Grigoras pe banca gazdelor, de la revenire, in timp ce petrolistii aveau mari sperante dupa cateva transferuri solide, trupa lui Contra avand un obiectiv clar de a ajunge in cupele europene.

Prima parte a inceput slab, cu doua echipe care preferau parca sa lase jocul sa lancezeasca la mijlocul terenului. O sansa cu adevarat mare a venit in minutul 30, cand Astafei a centrat in careul mic, Alcenat a lasat mingea sa treaca pe langa el, balonul ocolind milimetric poarta lui Bornescu.

Paraschiv a ratat apoi marea ocazie a primului mitan. Capitanul gazdelor a sutat frumos frumos din intoarcere, mingea a lovit bara, l-a lovit pe Bornescu in spate, dar nu a intrat in poarta.

Dupa o prima repriza saraca deci in faze de gol, partea secunda a parut mai animata, cel putin la debut. Morar a primit o pasa excelenta de la Bokila, dar sutul sau de la distanta a ocolit de putin poarta. Tot Petrolul a continuat sa rateze ocazii mari in continuare. Alcenat a sutat periculos, insa in colegul sau Bokila. De cealalta parte, Iorga a sutat cu 20 de minute inainte de final, Bornescu remarcandu-se cu o parada fabuloasa.

Victoria a revenit pana la urma Petrolului, golul fiind semnat de Bokila in minutul 80. A fost o centrare precisa a lui Hoban, capul atacantului de culoare venind sec si fara sanse pentru Grahovac. Victoria intareste pozitia Petrolului in primele 6 echipe ale Ligii I, dar nelinisteste apele chiar la debut la Otelul.

OTELUL: Grahovac - Cojoc, Costin, Benga, Ljubinkovic - Giurgiu, Neagu, Iorga - Astafei, Paraschiv, Stromajer.

Rezerve: Branet, Carja, Murgoci, Filip, Gazale, Tudorie, Didi.

Antrenor: Petre Grigoras.

PETROLUL: Bornescu - Alcenat, Geraldo, Neag, Guilherme - Hoban, Renan, Mojica, Morar - Bokila, Sauvadet.

Rezerve: Valinicius, Yamissi, Boudjemaa, Hamza, Grecu, Marinescu, Achim.

Antrenor: Cosmin Contra.

Arbitri: Al. Tudor, A. Onica, Oc. Sovre.

Guvernul a anunțat vineri, 3 decembrie, că va iniţia un proiect de hotărâre prin care să fie alocate, în cursul acestui an bugetar, fonduri guvernamentale unităţilor...
Guvernul adoptă noi decizii privind situaţia pandemică. Alexandru Rafila: ”Degeaba găsim soluţii care nu pot fi aplicate”
Ministrul Sănătății, Alexandru Rafila, a anunțat vineri, 3 decembrie, că a fost analizată în ședința de Guvern propunerea Centrului European de Control al Bolilor privind testarea PCR a...