Liga I: Prima victorie a lui Balint la Vaslui vine cu Astra

Sambata, 27 Aprilie 2013, ora 23:38
2415 citiri

FC Vaslui a castigat partida cu Astra Giurgiu, scor 2-1 in etapa cu numarul 28 a Ligii I, in ultima partida de sambata. Golurile gazdelor au fost marcate de Sanmartean si Temwanjera, pentru ca Astra sa puncteze prin Budescu, din penalti.

Primul gol a fost dat tarziu, cu doua minute inainte de finalul primei parti, cand Sanmartean a transformat o lovitura libera de la marginea careului la care Silviu Lung Jr. n-a avut reactie.

Partea secunda a fost mai animata, a inceput intai cu eliminarea lui Florescu pentru doua galbene, in minutul 48, terminandu-se cu doua goluri in ultimele 20 de minute.

Mai intai Budescu a egalat din penalti pentru Astra, dupa un fault al lui Caue, pentru care a si primit al doilea galben, egalitatea numerica fiind astfel restabilita.

Vaslui nu a acuzat socul egalarii, poate nemeritate, punctand decisiv prin Temwanjera in minutul 81, varful din Zimbabwe fiind introdus de putin timp de Balint pe teren.

"Galben-verzii" inca mai spera la cupele europene, iar victoria contra giurgiuvenilor ii aduce la 5 puncte de obiectiv.

FC Vaslui: Straton - Milanov, Celeban, Varela, Charalambous - Caue, R. Costin - Antal, N. Stanciu, Sinmartean - Buhaescu.

Rezerve: Cerniauskis, Popovici, Temwanjera, Cordos, Nedzipi, Jumisse, N'Doye.

Astra: S. Lung - Matel, A. Muresan, Ben Youssef, Morais - Takayuki, Florescu - William, Budescu, Tembo, Fatai.

Rezerve: Gavrilas, Ben Djemia, G. Enache, Yahaya, Distefano, Bukari, Barboianu.

Prima ședință de Guvern care se desfășoară la Timișoara. Ce proiecte vor fi discutate în întâlnirea de astăzi
Guvernul se reuneşte joi, la Timişoara, într-o şedinţă specială, în cadrul căreia urmează să fie aprobate o serie de proiecte de infrastructură cu impact regional, precum şi plata în...
Ciolacu este sigur de victoria lui Firea la Capitală: ”Va câștiga şi cu Piedone, şi fără Piedone”
Indiferent dacă Cristian Popescu Piedone se va retrage sau nu din cursa electorală, Gabriela Firea va fi noul primar al Capitalei, este convins Marcel Ciolacu. Premierul a precizat miercuri,...
#vaslui bate astra liga I, #liga I meci etapa 28 cronica, #vaslui invinge astra etapa 28, #prima victorie balint vaslui , #stiri Liga I