Surpriza uriasa in Liga 1! Echipa lui Hagi a invins CFR-ul la Cluj!

Joi, 18 Octombrie 2012, ora 21:30

Echipa patronata de Gica Hagi, Viitorul Constanta, a reusit surpriza acestui sezon din Liga 1, nou-promovata reusind sa se impuna chiar pe terenul campioanei CFR Cluj, scor 1-0.

Intalnirea din Gruia ne-a aratat din primele minute o echipa a Viitorului destul de curajoasa, venita sa ameninte poarta lui Felgueiras. Chitu a avut prima ocazie a meciului, cu un sut in diagonala, pentru ca Valente sa dea replica pentru gazde, insa si el a trimis pe langa.

In minutul 10 a venit prima lovitura pentru CFR, senegalezul Sougou prabusindu-se pe gazon dupa un sprint si parasind terenul accidentat. In locul lui, antrenorul Ioan Andone l-a aruncat in lupta pe Hora.

Campionii au presat la poarta lui Buzbuchi, numai ca tanarul portar al lui Hagi a fost mereu la post, reusind sa respinga.

Si cum ocaziile se razbuna, in minutul 21 Chitu paseaza frumos, pe culoar, pentru Iancu, "decarul" Constantei il dribleaza pe Felgueiras si trimite balonul in poarta goala.

In avantaj pe tabela, oaspetii au ramas sus in jumatatea adversa, amenintand in continuare buturile CFR-ului. Bastos, pentru gazde, si Chitu, pentru oaspeti, au irosit ocazii uriase pana la pauza.

In partea secunda CFR a alergat dupa golul egalizator insa nu a reusit sa inscrie nici cu un om in plus. Nicolae Dica a fost eliminat direct dupa o ora de joc, in urma intrari cu talpa in fata la Muresan.

In inferioritate numerica, formatia lui Gica Hagi nu s-a mai pierdut cu firea si a jucat inteligent. Viitorul a avut mereu cel putin un om in jumatatea adversa, astfel ca Andone a fost obligat sa lase doi fundasi la marcaj, neputand ataca dezlantuit, cu toata echipa.

Viitorul a avut chiar cateva oportunitati bune pe contraatac, insa a si tremurat pe final, cand Buzbuchi a fost, din nou, providential.

CFR Cluj: Felgueiras - Ivo Pinto, Cadu, Maftei, Camora - Luis Alberto, Muresan - Sougou, Dioga Valente, Bastos - Kapetanos.
Rezerve: Stancioiu, Piccolo, Godemeche, Viorel Nicoara, Hora, Bjelanovic, Sepsi.

Viitorul: Buzbuchi - Balasa, Bejan, Larie, Tosca - Vastag, Lazar - Iancu, Dica, Chitu - Alibec.
Rezerve: Andrei Vatca, Herea, Gavra, Benzar, Carstocea, Taru, Putanu.