Liga Campionilor, sferturi: antrenorul lui Chelsea crede în minuni înaintea returului cu Real Madrid

Luni, 11 Aprilie 2022, ora 14:36
1633 citiri
Thomas Tuchel

Antrenorul echipei Chelsea Londra, Thomas Tuchel, a afirmat că are "dreptul să viseze" la o revenire împotriva formaţiei Real Madrid, marţi, în manşa secundă a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor la fotbal.

Tehnicianul german a susţinut luni o conferinţă de presă înaintea plecării spre capitala Spaniei, unde englezii vor aborda returul cu Real Madrid cu un deficit de două goluri, după eşecul de pe teren propriu din meciul tur cu Real (1-3)

"Nu avem multe posibilităţi, ţinând cont de ceea ce s-a întâmplat în primul joc, de competiţie, de rivală şi de stadion. Este foarte puţin probabil să ne calificăm, dar merită încercat. A încerca înseamnă a fi la 100% şi a ne căuta limita. Misiunea este incredibil de dificilă, dar avem dreptul să visăm. Uneori este important să ne imaginăm lucruri şi să visăm. Acesta este sportul şi frumuseţea sportului este că orice se poate întâmpla", a declarat Tuchel.

Chelsea, deţinătoarea trofeului, a fost învinsă pe teren propriu de Real Madrid în primul tur, pe 6 aprilie. Francezul Karim Benzema a reuşit un hat-trick pentru învingători, în minutele 21, 24 şi 46). Golul londonezilor a fost semnat de Kai Havertz (40).

Pas greșit pentru CSM București înainte de sferturile Ligii Campionilor. Câte goluri a dat Cristina Neagu
Campioana CSM Bucureşti a remizat joi, pe teren propriu, cu formaţia Dunărea Brăila, scor 35-35 (19-15), în derby-ul etapei a XX-a a Ligii Naţionale. Principalele marcatoare ale meciului...
Ce a pățit căpitanul Spaniei la ultimul meci al naționalei sale. Până și adversarii au fost uluiți
Selecţionerul Spaniei, Luis de la Fuente, a declarat că i-a fost ruşine atunci când a auzit fluierături din tribunele arenei Santiago Bernabeu, marţi seară, în timpul meciului amical cu...