S-a stabilit finala Ligii Campionilor. Dramă pentru Arsenal în fața a 60.000 de fani

Marti, 02 Mai 2023, ora 09:24
2368 citiri
Wolfsburg va juca finala Ligii Campionilor

Echipa germană VfL Wolfsburg s-a calificat în finala Ligii Campionilor la fotbal feminin, învingând cu scorul de 3-2 după prelungiri formaţia engleză Arsenal Londra, luni seara, pe Emirates Stadium, în faţa a 60.000 de spectatori.

Arsenal a deschis scorul prin suedeza Stina Blackstenius (11), însă oaspetele au restabilit egalitatea în finalul primei reprize, prin Jill Roord, fostă jucătoare a grupării londoneze (42), iar apoi au trecut în avantaj după pauză, graţie vedetei Alexandra Popp (58), înainte ca gazdele să puncteze la rândul lor pentru a doua oară, în minutul 75, prin Jennifer Beattie, ducând meciul în prelungiri.

Jucătoarele germane au marcat golul victoriei şi al calificării în finalul prelungirilor, prin Pauline Bremer (119).

Meciul tur, disputat pe 23 aprilie în Germania, s-a încheiat la egalitate, 2-2.

În finala programată pe 3 iunie la Eindhoven (Olanda), VfL Wolfsburg va avea ca adversară formaţia spaniolă FC Barcelona, care a eliminat la rândul ei în semifinale formaţia engleză Chelsea Londra (1-0 şi 1-1).

FC Barcelona a obţinut în 2021 unicul său trofeu în această competiţie, în care a mai acces în ultimul act în 2019 şi 2022.

VfL Wolfsburg va disputa luna viitoare a şasea sa finală continentală în decurs de unsprezece ani, pentru a încerca să-şi treacă în palmares al treilea titlu, după cele cucerite în 2013 şi 2014.

Deţinătoarea recordului de trofee în Women's Champions League este formaţia franceză Olympique Lyon, care a învins-o pe FC Barcelona în finala de anul trecut, când a cucerit trofeul pentru a opta oară în istoria sa.

Arsenal și-a distrus rivala în derby, iar lupta pentru titlu în Premier League devine pasionantă
Formaţia Arsenal a învins, marţi, pe teren propriu, cu scorul de 5-0, echipa Chelsea, în meci restanţă din etapa a 29-a a campionatului Angliei. Pentru Arsenal au marcat Trossard, în...
Meci fabulos în semifinala Cupei Angliei. Ce-a pățit Manchester United, după ce a condus cu 3-0 contra unei echipe din liga a doua
Echipa engleză Manchester United s-a calificat în finala Cupei Angliei, după ce a învins-o la lovituri de departajare pe divizionara secundă Coventry City, scor 4-2. În timpul regulamentar,...