O rusoaică a câștigat cel mai lung meci al sezonului în WTA. Ce s-a întâmplat la Dubai

Duminica, 19 Februarie 2023, ora 22:23
2214 citiri
Liudmila Samsonova

Rusoaica Liudmila Samsonova a învins-o pe spaniola Paula Badosa în cel mai lung meci de până acum al sezonului în circuitul WTA, 6-7 (3-7), 7-6 (7-5), 6-4, în primul tur al turneului WTA 1.000 de la Dubai (Emiratele Arabe Unite), informează DPA.

Liudmila Samsonova, locul 15 mondial, s-a impus după trei ore şi 22 de minute în duelul cu altă jucătoare bine clasată în ierarhia WTA, Paula Badosa fiind pe locul 20.

Turneul de la Dubai este dotat cu premii totale de 2.788.468 de dolari.

Rezultate consemnate duminică în primul tur:

Leylah Fernandez (Canada) - Julia Grabher (Austria) 6-4, 6-2

Zheng Qinwen (China) - Zhang Shuai (China) 6-3, 6-1

Liudmila Samsonova (Rusia/N.14) - Paula Badosa (Spania) 6-7 (3/7), 7-6 (7/5), 6-4

Marta Kostiuk (Ucraina) - Ipek Oz (Turcia) 4-6, 6-4, 6-2

O nouă tenismenă de top a intrat în ”clubul mămicilor” din WTA. E campioană olimpică și fost număr 4 mondial
Campioana olimpică la tenis Belinda Bencic, în vârstă de 27 de ani, a devenit mamă. Sportiva elveţiană a adus pe lume, marţi, o fetiţă care se numeşte Bella. Bencic are de câţiva...
Jaqueline Cristian își continuă seria fantastică. Ce performanță a realizat la WTA Madrid
După sfertul de finală jucat la Charleston și după ce a pus umărul la calificarea miraculoasă a României la turneul final BJK Cup, în dauna Ucrainei (3-2, de la 0-2), tenismena Jaqueline...