Siria devine teritoriu interzis pentru români. Ministerul Afacerilor Externe din România a transmis sâmbătă, 7 decembrie, o atenționare nivelul 9 din 9 pentru cetățenii români care se află în Siria "PĂRĂSIŢI IMEDIAT ŢARA".
"În contextul escaladării din nord-vestul Siriei și a perspectivei ca ofensiva militară să avanseze spre capitală, MAE recomandă cetățenilor români care se află în Siria să părăsească țara pe orice rută sigură existentă", scrie în comunicatul transmis de MAE sâmbătă, 7 decembrie.
Cei de la ministerul român de externe avertizează că există în continuare temeri legate de posibilitatea declanșării unor violențe extreme, în special în zonele de sud, la granița cu Iordania. Capitala este în continuare ținta unor explozii aleatorii, în special în suburbii.
"Singura rută de părăsire a țării este cea terestră, spre Beirut, Liban, prin punctul de trecere a frontierei Masnaa. În prezent, nu există curse directe către România", mai scrie ]n comunicatul MAE.
Cetățenii români sunt avertizați că există riscul ca "autostrăzi importante (Tartous-Latakia, Latakia-Alep, Alep-Damasc, Homs-Alep şi Damasc-Iordania) să fie temporar închise. Legăturile de comunicație în Siria pot suferi unele întreruperi sau limitări. Există, de asemenea, riscul de producere de atacuri armate în locuri publice".
Cetățenilor români care se află încă pe teritoriul acestui stat le este recomandat să părăsească imediat țara și să evite în totalitate deplasările în localitățile Alep, Daraa, Deir Ezzour, Hama, Homs și Idlib.
Cetățenii români sunt sfătuiți să se adreseze Ambasadei României la Damasc şi să își anunțe prezența în regiune, comunicând astfel propriile coordonate pentru a putea fi contactați în situații de urgență.