Un senegalez a fost eroul Universității Cluj în meciul cu FC Botoșani din Superliga

Sambata, 25 Februarie 2023, ora 19:57
1957 citiri
Mamadou Thiam

Universitatea Cluj a învins-o pe FC Botoşani cu scorul de 2-0 (1-0), sâmbătă, pe teren propriu, într-un meci din etapa a 27-a a Superligii de fotbal.

Ambele goluri ale ''şepcilor roşii'' au fost marcate de senegalezul Mamadou Thiam (28, 84).

''U'' are o singură înfrângere în ultimele şase etape, două victorii şi trei egaluri.

FC Botoşani a obţinut un singur punct în ultimele trei jocuri.

Universitatea Cluj: Gorcea – Martic, Piţian, Miron, Goranov (Oancea ’60) – Bic (Filip ’86), G. Simion, Remacle (L. Fulop ’73) – Nistor – Ze Gomes (Chipciu ’60), Thiam (Stoica ’86). Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău.

FC Botoşani: Pap – Patache (Mboko ’21), Sadiku, Mutombo, Ţigănaşu – Ivanov, Zabou (Cioiu ’46), Dican – Dragu (Camara ’46), M. Roman (Pinson ’46), Mailat (Burlacu ’73). Antrenor: Flavius Stoican.

Cartonaşe galbene: Oancea ’81 / Zabou ’40, Roman ‘45+3, Sadiku ‘71

Arbitri: Florin Andrei – George Florin Neacşu, Imre-Laszlo Bucsi – Bogdan Dumitrache

Arbitri VAR: Viorel Nicuşor Flueran, Ferencz Tunyogi

Observatori: Aron Huzu, Claudiu Boaru

Farul o umilește pe CFR Cluj și îi pune titlul pe tavă FCSB-ului. Echipa lui Becali poate deveni campioană în această etapă
Formaţia Farul Constanţa a învins, vineri seară, pe teren propriu, cu scorul de 5-1, echipa CFR Cluj, într-un meci din etapa a cincea a play-off-ului Superligii. Învingătorii au marcat...
Hermannstadt - FC Botoșani, meci decis în prelungiri de un gol marcat de echipa în inferioritate
Formaţia Hermannstadt a remizat, vineri, pe teren propriu, scor 1-1, cu echipa FC Botoşani, în primul meci al etapei a cincea din play-out-ul Superligii, în care a jucat peste 65 de minute în...