Business Focus: Antreprenoriatul: Profesie vs Vocație

Manchester City, cu Pantilimon titular, a castigat Cupa Ligii Angliei

Duminica, 02 Martie 2014, ora 17:52
5798 citiri

Manchester City, cu portarul roman Costel Pantilimon titular, a castigat Cupa Ligii Angliei. "Cetatenii" au trecut in finala de pe Wembley de Sunderland, scor 3-1.

Internationalul roman a primit o veste excelenta duminica, atunci cand antrenorul Manuel Pellegrini l-a anuntat ca va incepe din primul finala Cupei Ligii.

Visul frumos s-a transformat in cosmar pentru "Panti" in minutul 10, atunci cand Kompany l-a scapat pe Borini din marcaj iar jucatorul lui Sunderland a deschis scorul cu un sut la coltul lung.

City si-a schimbat complet jocul in partea secunda, semn ca discursul lui Pellegrini de la vestiare a fost de mare efect.

Pantilimon a scos foarte bine un balon sutat de Ki iar dupa numai patru minute Yaya Toure restabilea egalitatea cu un sut de poveste de la peste 20 de metri.

Dupa alte doua minute, Nasri ii aducea pe "cetateni" in avantaj cu un sut frumos, fara preluare, de la marginea careului.

Pantilimon a intervenit din nou foarte bine in minutul 72, la reluarea lui Fletcher, iar Jesus Navas a risipit emotiile cu un gol marcat pe final.

Costel Pantilimon mai are in palmares o Supercupa a Angliei, castigata in 2012.

Intalnirea dintre Manchester City si Sunderland a fost transmisa in direct pe site-ul Ziare.com iar mai jos aveti rezumatul:

Min.90+5 Final de meci!

Min.90 GOL City! Navas risipeste emotiile din ultimele minute!

Min.72 Pantilimon retine fara probleme sutul lui Fletcher.

Min.57 GOL City! Nasri isi aduce echipa in avantaj cu un sut splendid de la marginea careului!

Min.55 GOL City! Yaya Toure egaleaza cu un sut fabulos de la 20 de metri!

Min.51 Pantilimon scoate in corner sutul lui Ki.

Min.46 Incepe repriza secunda.

_____________

Min.45+2 Finalul primei reprize!

Min.38 Mare ocazie pentru Sunderland! Acelasi Borini scapa spre poarta lui Pantilimon, insa Kompany intervine excelent de aceasta data.

Min.10 GOL Sunderland! Kompany comite o gafa de proportii iar Borini scapa spre poarta lui Pantilimon, pe care il invinge cu un sut la coltul lung.

Min.1 A inceput partida!

INFO: Partida se disputa pe stadionul Wembley, din Londra.

ECHIPELE DE START:

Man.City: Pantilimon - Zabaleta, Kompany, Demichelis, Kolarov - Nasri, Toure, Fernandinho, Silva - Aguero, Dzeko.

Rezerve: Hart, Clichy, Lescott, Milner, Garcia, Navas, Negredo

Sunderland: Mannone - Bardsley, Alonso, O'Shea, Brown, Cattermole, Colback, Ki, Larsson, Johnson, Borini

Rezerve: Ustari, Gardner, Fletcher, Celustka, Giaccherini, Vergini, Scocco

Ce n-a văzut CTP în 34 de ani de alegeri libere: ”Doar Ceaușescu îl poate egala pe Ciociu. Ca pe o turmă de mancurți...”
Retragerea lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Capitalei a fost comentată acid de jurnalistul Cristian Tudor Popescu, care i-a criticat dur pe președinții PSD și PNL, Marcel...
Candidatul USR la Primăria Sectorului 5 a depus o plângere la DIICOT împotriva lui Cristian Popescu Piedone
Avocatul şi liderul consilierilor USR din Sectorul 5, Alexandru Dimitriu, a depus joi dimineaţă, 25 aprilie, o plângere la DIICOT împotriva primarului Cristian Popescu Piedone şi ”a...
#Pantilimon Cupa Ligii Angliei, #Manchester City Sunderland Cupa Ligii, #Pantilimon titular Manchester City , #Costel Pantilimon