Manchester City a spulberat-o pe Liverpool chiar și fără Haaland: cum s-a terminat marele meci din Premier League

Sambata, 01 Aprilie 2023, ora 16:34
2863 citiri
Manchester City a învins cu 4-1

Manchester City nu a avut milă de Liverpool. Chiar și fără Haaland, echipa lui Guardiola a făcut spectacol.

Echipa engleză Manchester City a dispus sâmbătă, pe teren propriu, de formaţia FC Liverpool, scor 4-1, într-un meci din etapa a 29-a a Premier League.

Oaspeţii au deschis scorul pe Etihad Stadium, în minutul 17, când Salah a profitat de pasa lui Diogo Jota. Manchester City, fără Haaland – accidentat, a replicat prin Julian Alvarez, care a egalat în minutul 27, din assist-ul lui Jack Grealish.

În repriza secundă, Manchester City a dominat categoric meciul, pe care l-a rezolvat în numai şapte minute. Mai întâi De Bruyne i-a adus în avantaj pe „cetăţeni”, în minutul 46, pentru ca în minutul 53 Ilkay Gundogan să ridice scorul la 3-1. A mai înscris şi Grealish, în minutul 74, iar Manchester City s-a impus cu 4-1.

Formaţia antrenată de Guardiola este pe locul secund în campionat, cu 64 de puncte, la cinci puncte de liderul Arsenal. FC Liverpool se află pe locul 6, cu 42 de puncte.

Guardiola, criticat de un fost jucător după pierderea calificării în Champions League. "Am uitat stilul nostru"
Sebastian Schweinsteiger a fost jucător de bază la Bayern Munchen și a fost antrenat de către Pep Guardiola în perioada 2013-2015. Pep Guardiola tocmai a pierdut la penalty-uri în fața...
Pierdere grea pentru Manchester City în lupta pentru titlu. Ce meci important va rata vedeta Haaland
Manchester City, campioana en-titre a Angliei, nu se va putea baza pe vedeta Erling Haaland în meciul de joi cu Brighton, din Premier League, a anunţat miercuri antrenorul Pep Guardiola, scrie...
#manchester city, #liverpool, #klopp, #guardiola, #grealish, #Alvarez, #De Bruyne, #gundogan , #Premier League