Manchester City a învins-o pe United în finala Cupei Angliei: "cetățenii" lui Guardiola sunt la un pas de tripla istorică

Sambata, 03 Iunie 2023, ora 19:47
3936 citiri
Manchester City a câștigat și Cupa

Echipa Manchester City a cucerit Cupa Angliei la fotbal, competiţie în finala căreia a învins-o cu scorul de 2-1 pe marea sa rivală Manchester United, sâmbătă pe stadionul Wembley.

Internaţionalul german de origine turcă Ilkay Gundogan a marcat ambele goluri ale învingătorilor, primul dintre ele după doar 12 secunde de la startul jocului, iar cel de-al doilea după pauză (51).

Primul gol al lui Gundogan este cel mai rapid din istoria finalelor Cupei Angliei, potrivit agenţiei Reuters.

Pentru United a marcat căpitanul Bruno Fernandes, care a transformat un penalty în minutul 33, în urma unui henţ în careu comis de Jack Grealish şi acordat de arbitru după consultarea VAR.

Manchester City, care a cucerit în urmă cu două săptămâni şi titlul de campioană a Angliei, are ocazia să realizeze o triplă istorică în acest sezon, dacă va câştiga şi finala Ligii Campionilor, împotriva italienilor de la Inter Milano, pe 10 iunie la Istanbul.

Manchester United este singurul club englez care a reuşit până în prezent o astfel de triplă, în anul 1999.

Manchester United - Liverpool, meci de poveste pe ”Teatrul viselor”, cu calificarea pe masă. 7 goluri și răsturnări de scor
Echipa engleză Manchester United a învins duminică, pe teren propriu, scor 4-3, formaţia FC Liverpool, în sferturile Cupei Angliei. Manchester United a fost condusă cu 3-2 în prelungiri....
Naționala care a câștigat Rugby Europe. România a pierdut finala mică
Echipa Georgiei îşi continuă dominaţia în Rugby Europe Championship, după ce a câştigat duminică al 16-lea său titlu, învingând XV-le Portugaliei cu 36-10 (12-3) în finala disputată...
#manchester city, #manchester united, #guardiola, #cupa angliei, #finala, #gundogan , #stiri fotbal