Seara de cosmar pentru Chiriches: Tottenham, umilita de Manchester City

Miercuri, 29 Ianuarie 2014, ora 23:45
7285 citiri

Vlad Chiriches a avut o seara de cosmar in derbiul etapei cu numarul 23 din Premier League. Echipa sa, Tottenham Hotspur, a fost umilita pe teren propriu de Manchester City, care s-a impus cu scorul de 5-1.

Titularizat de antrenorul Tim Sherwood dupa betia de la Bucuresti, capitanul nationalei Romaniei a avut probleme inca din primele minute. Kun Aguero a trecut pe langa Vlad si a sutat frumos pe coltul lung, doar bara portii lui Lloris opunandu-se deschiderii scorului.

Argentinianul "cetatenilor" a deschis scorul pana la urma in minutul 15, atunci cand s-a desprins de langa Chiriches, a trecut si de Dawson si l-a "executat" pe Lloris.

Tottenham a avut un gol anulat spre finalul primei parti, insa nimic nu prevestea dezastrul din partea secunda.

Rose a fost eliminat in debutul celei de-a doua reprize dupa un faul comis in propriul careu impotriva lui Dzeko iar Toure a transformat fara probleme penaltiul acordat de arbitru.

Dupa nici cinci minute, Chiriches este facut sah-mat in banda stanga iar balonul ajunge in centru careului la David Silva, care suteaza in bara. Dzeko este atent pe recuperare si inscrie.

Rabufnirea de orgoliu a gazdelor a venit la finalul primei ore de joc, Capoue marcand din centrarea lui Eriksen.

City si-a continuat insa recitalul si fostul coleg al lui Mutu de la Fiorentina, Stefan Jovetic, a dus scorul la 4-1 dupa ce s-a distrat cu Walker si Dawson, sutand printre picioarele lui Chiriches.

In fine, capitanul echipei din Manchester, Vincent Kompany, a marcat si el profitand de gafele lui Chiriches si Dawson.

Manchester City se impune cu 5-1 pe terenul lui Tottenham, echipa lui Vlad Chiriches pierzand si meciul tur la o diferenta usturatoare, 0-6.

Portarul Costel Pantilimon a fost rezerva nefolosita in echipa "cetatenilor".

Intalnirea dintre Tottenham si Manchester City a fost transmisa in direct pe site-ul Ziare.com iar mai jos aveti rezumatul:

Min.90+2 Final de meci!

Min.89 GOOOL City! Kompany inscrie si el de langa Chiriches!

Min.78 GOOOL City! Jovetic inscrie dupa ce ii ridiculizeaza pe Walker si Dawson. Chiriches a incercat sa intervina, insa n-a putut decat sa devieze usor balonul!

Min.59 GOOOL Spurs! Capoue reduce din diferenta din centrarea lui Eriksen!

Min.54 GOOOL City! Chiriches este depasit usor in banda stanga, Silva suteaza in bara, balonul ajunge la Dzeko iar acesta inscrie!

INFO Chiriches trece fundas stanga.

Min.50 GOOOL City! Inscrie Toure!

Min.49 Penalti pentru City dupa ce Rose il faulteaza pe Dzeko. Jucatorul lui Tottenham este eliminat.

Min.46 Incepe partea secunda. Capoue intra la gazde in locul lui Dembele.

_____________

Min.45+1 Finalul primei reprize

Min.44 Aguero iese accidentat iar in locul sau este trimis Jovetic.

Min.36 Tottenham inscrie prin Dawson, insa golul acestuia este anulat.

Min.23 Suteaza Aguero frumos, dar trimite putin pe langa poarta.

Min.19 Ocazie buna pentru Adebayor, insa Hart retine sutul atacantului lui Tottenham.

Min.15 GOOOL CITY! Aguero pleaca de langa Chiriches, Dawson nu il poate bloca pe argentinian, care inscrie pentru 1-0!

Min.5 Aguero trece de Dawson, il dribleaza si pe Chiriches, dupa care suteaza la coltul lung, dar mingea loveste bara.

Min.1 Incepe meciul!!!

Tottenham: Lloris - Walker, Chiriches, Dawson (c), Rose - Lennon, Bentaleb, Dembele, Sigurdsson - Eriksen, Adebayor

Antrenor: Tim Sherwood

Manchester City: Hart - Zabaleta, Kompany, Demichelis, Kolarov - Fernandinho, Toure - Navas, Aguero, Silva - Negredo

Antrenor: Manuel Pellegrini

Liviu Dragnea îl critică pe Raed Arafat: "Dacă voiam să-l schimb, îl schimbam"
Fostul lider PSD Liviu Dragnea îl critică pe șeful DSU Raed Arafat și consideră că acesta este mânat de dorința de a conduce singur sistemul de urgență din România. Dragnea spune că...
Ilie Bolojan, despre varianta de a candida la președinție: "Fiecare om își poate face o analiză personală"
Fostul primar al Oradei, actualul președinte al Consiliului Județean Bihor, Ilie Bolojan, este văzut de mulți drept unul dintre cei mai valoroși liberali. Unii merg mai departe și îl văd...