Manchester City a ajuns la 13 victorii la rand in Premier League

Duminica, 03 Decembrie 2017, ora 21:50
3095 citiri

Gruparea engleza Manchester City a egalat un record deosebit in Anglia, e vorba de inregistrarea a 13 victorii la rand in campionat.

Ultima din acest sir a venit duminica, un 2-1 in partida cu West Ham, meci in care baietii lui Pep Guardiola au fost condusi la pauza cu 1-0. Ogbonna a semnat golul din minutul 44 pentru ciocanari, care puteau face o mare surpriza pe Etihad Stadium.

Dupa pauza insa, Otamendi si David Silva nu au fost de acord cu acest lucru, marcand golurile victoriei in minutele 57 si 83.

City e lidera clara cu 43 de puncte, 8 peste rivala United, care a invins sambata in deplasare la Arsenal cu 3-1.

Cu aceste 13 victorii la rand, City le-a egalat pe Sunderland, Preston, Arsenal si Chelsea, formatii care si ele au reusit un record asemanator in prima liga engleza, primele doua in acelasi sezon 1891-1892, Arsenal in 2001/2002, iar Chelsea chiar stagiunea trecuta.

Pe 10 decembrie are loc marele derbi al orasului Manchester, City - United, iar gazdele sunt singura grupare din acest campionat care nu au nici macar o infrangere.

Ludovic Orban: „Eu nu pot să cred că preşedintele României a pus mâna pe telefon să-l sune pe un preşedinte de filială să-i spună «sprijină-l pe Cîţu»"
Preşedintele PNL, Ludovic Orban, a declarat, luni, că unii preşedinţi liberali de filiale judeţene transmit mesajul că preşedintele României îl sprijină la alegerile interne ale PNL din...
Care sunt riscurile ca desfașurarea congresului PNL să aibă loc în scenariul roșu COVID-19. „Bucureștiul are rată de dublare la aproximativ 10 zile”
Mai sunt doar câteva zile până la congresul PNL, de sâmbătă 25 septembrie, când va fi ales liderul partidului aflat la guvernare dintre Florin Cîțu, premierul României și Ludovic Orban,...