Ce-a făcut Manchester United în derby-ul cu Chelsea, la primul meci fără Cristiano Ronaldo. Alte rezultate

Duminica, 23 Octombrie 2022, ora 08:33
2367 citiri
Manchester United a remizat cu Chelsea

Echipele engleze Chelsea şi Manchester United au încheiat sâmbătă la egalitate, scor 1-1, meciul direct disputat în etapa a 13-a din Premier League. Ambele goluri au fost marcate pe final. Norvegianul Erling Haaland a înscris o dublă pentru Manchester City.

La Londra, pe Stamford Bridge, s-a dictat penalti pentru gazde în minutul 87, la faultul lui McTominay asupra lui Armando Broja. Jorginho a transformat şi Chelsea conducea cu 1-0. Golul egalizator al lui United a venit în al patrulea minute de prelungiri, când a înscris Casemiro. S-a încheiat 1-1 şi cele două formaţii rămân vecine în clasament, Chelsea – locul 4, cu 21 de puncte, iar Manchester United – locul 5, cu 20 de puncte.

A fost primul meci disputat de United fără vedeta Cristiano Ronaldo, scos din lot și amendat drastic pentru criza de nervi de la partida cu Tottenham, când a plecat la vestiare nervos pentru că n-a fost folosit.

Manchester City s-a impus cu 3-1 în meciul cu Brighton, iar Erling Haaland a înscris din nou – de această dată o dublă care urcă la 17 numărul golurilor marcate de norvegian în acest sezon al Premier League.

Rezultatele înregistrate sâmbătă în Premier League:

Nottingham Forest – FC Liverpool 1-0 (Taiwo Awoniyi 55);

Everton – Crystal Palace 3-0 (Dominic Calvert-Lewin 11, Anthony Gordon 63, Dwight MCNeil 84);

Manchester City – Brighton 3-1 (Erling Haaland 22, 43 penalti, Kevin De Bruyne 75 / Leandro Trossard 53);

Chelsea – Manchester United 1-1 (Jorginho 87 penalti / Casemiro 90+4).

Arsenal și-a distrus rivala în derby, iar lupta pentru titlu în Premier League devine pasionantă
Formaţia Arsenal a învins, marţi, pe teren propriu, cu scorul de 5-0, echipa Chelsea, în meci restanţă din etapa a 29-a a campionatului Angliei. Pentru Arsenal au marcat Trossard, în...
Meci fabulos în semifinala Cupei Angliei. Ce-a pățit Manchester United, după ce a condus cu 3-0 contra unei echipe din liga a doua
Echipa engleză Manchester United s-a calificat în finala Cupei Angliei, după ce a învins-o la lovituri de departajare pe divizionara secundă Coventry City, scor 4-2. În timpul regulamentar,...