Surpriză mare în finala Cupei Angliei! Guardiola, învins de rivala din oraș

Sambata, 25 Mai 2024, ora 19:16
2450 citiri
Josep Guardiola, antrenor Manchester City

Echipa Manchester United s-a impus sâmbătă în finala Cupei Angliei, câştigând trofeul după ce a învins cu 2-1 rivala concitadină, Manchester City.

Echipa lui Erik ten Hag a condus cu 2-0 la pauza meciului de pe Wembley. Golurile lui United au fost marcate de Alejandro Garnacho, în minutul 30, şi de Kobbie Mainoo în minutul 39.

Guardiola a schimbat la pauză, apoi l-a introdus în teren şi pe De Bruyne, dar campioana Angliei a înscris târziu, în minutul 87, când Jeremy Doku a trimis în plasă o pasă primită de la Foden. Manchester United a câştigat, neaşteptat, cu 2-1, cucerind Cupa Angliei după opt ani de aşteptare.

Cei doi marcatori ai lui United sunt jucători de 19 ani, iar Alejandro Garnacho e primul adolescent care marchează în finala Cupei Angliei, după Cristiano Ronaldo, în 2004, tot pentru Manchester United.

Este al doilea trofeu al lui ten Hag la Manchester United, după Cupa Ligii, adjudecată în 2023.

USR alege timp de două zile noul președinte al partidului. Cine sunt cei 6 candidați validați
USR a anunțat când va avea loc primul tur al alegerilor interne pentru președinția partidului: luni, 24 iunie, și marți, 25 iunie. Dacă este necesar, va fi organizat și un al doilea tur....
Alegerile locale vor fi reluate: Localitățile în care cetățenii vor merge din nou la vot
Alegerile locale vor fi reluate în două comune din județele Mureș și Alba, după ce candidații din data de 9 iunie au înregistrat număr egal de voturi. Astfel, comunele în care se va relua...