Manchester United a pierdut categoric derby-ul cu noua forță din Premier League

Duminica, 02 Aprilie 2023, ora 21:02
2413 citiri
Manchester United, învinsă la Newcastle

Echipa engleză Newcastle a învins duminică, pe teren propriu, scor 2-0, formaţia Manchester United, într-un meci din etapa a 29-a din Premier League.

Newcastle a dominat partida de pe St James Park disputată în compania echipei Manchester United. Primul gol al meciului a fost înscris, pentru gazde, de Joe Willock, în minutul 65, din pasa lui Allan Saint-Maxim. Pe final de meci, antrenorul mancunienilor, Erik ten Hag, a schimbat cuplul de fundaşi centrali şi în minutul 88 Callum Wilson a stabilit scorul final, 2-0, înscriind cu o lovitură de cap, după un corner.

Newcastle a urcat pe ultima treaptă a podiumului în Premier League, cu 50 de puncte, urmată de Manchester United, cu 50 de puncte, dar cu golaveraj inferior.

Într-un alt meci din etapa a 29-a, West Ham United a întrecut pe Southampton cu 1-0, prin golul marcat în minutul 25 de Noyef Aguerd.

West Ham e pe locul 14, cu 27 de puncte. Southampton rămâne ultima în Premier League, cu 23 de puncte.

Rezultatul din Anglia care aruncă în aer lupta pentru titlu: cum s-a încheiat derby-ul orașului Liverpool
Echipa engleză FC Liverpool a pierdut miercuri seara, în deplasare, scor 0-2, meciul disputat în faţa concitadinei Everton, în etapa a 34-a din Premier League. Everton s-a impus pe...
Pierdere grea pentru Manchester City în lupta pentru titlu. Ce meci important va rata vedeta Haaland
Manchester City, campioana en-titre a Angliei, nu se va putea baza pe vedeta Erling Haaland în meciul de joi cu Brighton, din Premier League, a anunţat miercuri antrenorul Pep Guardiola, scrie...