Manchester City a castigat derbiul cu Manchester United

Luni, 30 Aprilie 2012, ora 23:50
4306 citiri

Manchester City a castigat la limita, scor 1-0, derbiul disputat luni seara, pe teren propriu, cu Manchester United, in etapa a 36-a din Premier League.

"Cetatenii" au trecut astfel pe primul loc in clasamentul primei ligi engleze de fotbal, la egalitate de puncte cu invinsa din aceasta seara, dar cu un golaveraj superior.

Ambele echipe au cate 83 de puncte, insa la golaveraj City are un avantaj linistitor 88-27, fata de 86-33 al trupei lui Alex Ferguson. Astfel, trupa lui Roberto Mancini are nevoie de doua victorii in ultimele doua partide pentru a fi sigura de castigarea titlului.

Revenind la meci, partida a fost dominata de gazde, care s-au aruncat in atac inca din primul minut. In ceea ce-i priveste pe oaspeti, s-au vazut in joc doar in ultimele minute.

Unicul gol al partidei a fost inscris de fundasul belgian Vicente Kompany in prelungirile primei reprize, cu o lovitura de cap venita in urma unui corner executat din partea dreapta de spaniolul David Silva.

Chiar daca meciul n-a stralucit, spiritele au fost foarte incinse si dovada cea mai buna e conflictul pe care Sir Alex Ferguson l-a avut cu Roberto Mancini, cei doi tehniciani aruncandu-si vorbe grele in finalul partidei.

1-0 si City castiga si in retur in fata celor de la United, dupa ce in tur i-a umilit cu 6-1 chiar pe Old Trafford. De asemenea, "cetatenii" au recuperat 8 puncte in ultimele patru etape fata de United, care parea campioana sigura in urma cu cateva saptamani.

Programul celor doua echipe in ultimele doua etape ale Premier League:

etapa 37 (6 mai): Newcastle - City si United - Swansea.

etapa 38 (13 mai): City - QPR si Sunderland - United.

Ati putut urmari, in format LIVE text, pe site-ul Ziare.com, derbiul orasului Manchester, dintre City si United.

Desfasurarea meciului:

min.90+5 - FINALUL PARTIDEI

min.90+3 - Ultima schimbare la City: iese Nasri, intra Milner.

min.90 - A doua repriza va fi prelungita cu 5 minute.

min.90 - Nasri se pierde in driblinguri si rateaza o imensa ocazie de a dubla avantajul pe tabela de marcaj.

min.88 - De Gea se intinde si scoate un sut bun al lui Clichy.

min.83 - Schimba si Ferguson: iese Nani, intra Young.

min.83 - Schimbare la City: iese Silva, intra Richards.

min.82 - Toure ia o actiune pe cont propriu, avanseaza spre poarta, suteaza de marginea careului, dar mingea trece putin pe langa poarta oaspetilor.

min.78 - Cartonas galben pentru Carrick.

min.78 - Schimbare la Manchester United: iese Scholes, intra Valencia.

INFO: De necrezut, Roberto Mancini si Sir Alex Ferguson au un conflict in zona bancilor de rezerve.

min.76 - De Jong il faulteaza pe Welbeck si primeste cartonasul galben.

min.72 - Toure suteaza puternic pe langa poarta lui De Gea.

min.69 - Jones il faulteaza pe Barry si primeste cartonasul galben.

min.68 - Schimbare la Manchester City: iese Tevez, intra De Jong.

min.64 - Barry respinge o centrare a lui Rooney.

min.58 - Schimbare la Manchester United: iese Park, intra Welbeck.

min.58 - Nasri trimite pe langa poarta lui De Gea.

min.53 - Galben pentru Yaya Toure.

min.49 - Hart scoate un sut al lui Rooney.

INCEPUTUL REPRIZEI SECUNDE

-----------------------------------------

min.45+2 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.45+1 - GOOOL MANCHESTER CITY !!! Kompany inscrie cu capul in urma unui corner executat de Silva !!!

min.45 - Prima repriza va fi prelungita cu doua minute.

min.40 - Aguero primeste intr-o pozitie buna, dar rateaza momentul sutului si e blocat.

min.36 - Zabaleta suteaza din intoarcere, dar trimite slab si De Gea retine fara probeleme.

min.35 - Aguero e blocat in ultimul moment de Ferdinand.

min.30 - O prima jumatate de ora foarte slaba, cu nicio ocazie mare de gol.

min.29 - Toure rateaza complet sutul.

min.25 - Aguero trimite din voleu peste poarta oaspetilor.

min.19 - Cartonas galben pentru Kompany, dupa un fault la Rooney.

min.17 - Posesia mingii: Manchester City - 65% / Manchester United - 35%.

min.16 - Smalling respinge o centrare periculoasa a lui Tevez.

min.10 - Nani suteaza de la mare distanta pe langa poarta lui Hart.

min.5 - Lescott intervine excelent la un contraatac al lui Nani.

min.2 - United cere penalti, la un sut al lui Carrick, insa arbitrul lasa jocul sa continue.

ora 22:00 - INCEPUTUL PARTIDEI

INFO: Partida de azi a fost numita de presa engleza drept "finala campionatului".

INFO: In tur, pe Old Trafford, City s-a impus cu un incredibil 6-1.

INFO: Inaintea acestui meci, Manchester United se afla pe primul loc in Premier League, cu 83 de puncte, in timp ce Manchester City ocupa pozitia a 2-a, cu 80 de puncte. Cu o victorie, cetatenii ar urca pe primul loc gratie rezultatelor directe.

ECHIPELE:

Manchester City: Hart - Zabaleta, Lescott, Kompany, Clichy - Nasri, Barry, Toure, Silva - Tevez, Aguero.

Rezerve: Pantilimon, Richards, Kolarov, De Jong, Milner, Balotelli, Dzeko.

Antrenor: Roberto Mancini.

Manchester United: De Gea - Jones, Ferdinand, Smalling, Evra - Nani, Carrick, Scholes, Park - Giggs - Rooney.

Rezerve: Amos, Rafael, Young, Welbeck, Valencia, Berbatov, Hernandez.

Antrenor: Sir Alex Ferguson.

Arbitru: Andre Marriner.

Ciolacu anunță că întrerupe orice comunicare cu Piedone: "Îi urez succes"
Marcel Ciolacu a tăiat orice cale de comunicare cu Cristian Popescu Piedone. Președintele PSD a declarat joi, 25 aprilie, că nu va mai exista niciun dialog și nicio ofertă pentru Piedone....
Președintele PSD Sector 1 o vede pe Clotilde Armand la pușcărie: ”Și-a dat bani necuveniţi tocmai din bugetul unui proiect anticorupţie”
Preşedintele PSD Sector 1, Petre Florin Manole, a transmis joi, 25 aprilie, că primărița Clotilde Armand are „un drum scurt și previzibil de când a fost prinsă cu mâna-n bugetul local”....
#City castigat derbi United, #Manchester City invins United, #LIVE Manchester City United , #Premier League