Manchester United, calificata in finala Ligii Campionilor

Marti, 29 Aprilie 2008, ora 23:52
2027 citiri

Elevii lui Sir Alex Ferguson s-au calificat marti seara in ultima faza a Ligii Campionilor, dupa ce au invins pe teren propriu, cu 1-0, FC Barcelona, scorul in tur fiind 0-0, in cadrul mansei secunde a competitiei.

Singurul gol al intalnirii a fost marcat in minutul 14 de veteranul Paul Scholes, printr-un sut incredibil de la aproximativ 30 de metri, lasandu-l pe Valdes fara speranta.

Golul lui Scholes le-a dat englezilor aripi la propriu, dupa ce prima parte a jocului fusese dominata clar de elevii lui Franck Rijkaard, acestia aruncandu-se cu tot efectivul spre poarta lui Valdes.

Repriza secunda a calmat jocul si i-a readus pe oaspeti in atac, acolo unde au ramas pana la finalul intalnirii, englezii atacand numai pe contre.

Manchester United: 1. Van der Sar - 4. Hargreaves, 5.Ferdinand, 6. Brown, 3. Evra - 17. Nani, 18. Scholes, 16. Carrick, 13. Park - 7. Ronaldo, 32. Tevez. Antrenor: Sir Alex Ferguson.

FC Barcelona: 1. Valdes - 11. Zambrotta, 5. Puyol, 3. Milito, 22. Abidal - 6. Xavi, 24. Y.Toure, 20. Deco - 19. Messi, 9. Eto'o, 8. Iniesta. Antrenor: Franck Rijkaard.

Va reamnintim ca cea de-a doua semifinala, dintre Chelsea si Liverpool, se va juca miercuri seara, incepand cu ora 21:45, si va putea fi urmarita in format LIVE Text pe site-ul nostru.

Liverpool a terminat la egalitate partida din mansa tur, 1-1, prin golul lui Kuyt, din minutul 43, in timp ce in prelungirile partidei, John Arne Riise a marcat in propria poarta, spre bucuria sustinatorilor lui Chelsea.

Quarterly Report - Editia 4

Barcelona a câștigat a doua oară la rând Liga Campionilor. UEFA a permis un banner de susținere pentru Palestina
Echipa Barcelona a câştigat, sâmbătă, pentru a doua oară consecutiv Liga Campionilor la fotbal feminin, învingând-o în finală pe Lyon, scor 2-0, pe stadionul San Mames din Bilbao....
Mesajul fostului antrenor al FC Barcelona: "Cine vine, trebuie să știe că va avea o perioadă dificilă. Munca mea nu a fost pusă în valoare cu adevărat"
Mesajul lui Xavi după ultimul meci la FC Barcelona a fost unul destul de dur. Aflat la ultima partidă, în calitate de antrenor al catalanilor, Xavi a transmis un mesaj pentru viitorul tehnician...
#Liga Campionilor, #calificat, #semifinale, #barcelona, #manchester, #finala , #Sir Alex Ferguson