Anderlecht, cu Stanciu si Chipciu in teren, smulge o remiza cu Manchester United

Joi, 13 Aprilie 2017, ora 23:55
11345 citiri

Anderlecht, cu romanii Nicusor Stanciu si Alex Chipciu in teren in repriza secunda, a obtinut in extremis o remiza in fata celor de la Manchester United.

Meciul tur din sferturile de finala ale Europa League s-a incheiat cu scorul de 1-1, echipa calificata urmand a fi decisa in returul din Anglia.

Belgienii au inceput ceva mai energic partida de la Bruxelles, insa nu au avut ocazii foarte mari si nu a durat mult pana cand oaspetii s-au instalat la conducerea jocului.

Ibrahimovic a ratat o sansa mare de a deschide scorul in minutul 17, iar in aceeasi faza Lindgard a trimis in bara.

Scorul avea sa fie deschis in minutul 36, atunci cand Valencia a centrat bine din banda dreapta, Rushford a reluat periculos din interiorul careului, iar portarul Ruben a respins greu. Atent la faza, armeanul Mkhitaryan a indeplinit o formalitate impingand mingea in plasa din 3 metri.

Partea secunda a fost una aflata aproape complet la discretia oaspetilor, insa gazdele au fost cele care s-au bucurat.

In minutul 86, Dendoncker a sarit excelent la o centrare, l-a depasit pe Darmian si a inscris pentru 1-1.

Stanciu a fost titular la Anderkecht, fiind inlocuit in minutul 65 cu Sofiane Hanni, iar Alex Chipciu a inceput meciul ca rezerva, el intrand in minutul 58 in locul lui Massimo Bruno.

Desfasurarea meciului:

Min.90+3 Finalul partidei!

Min.86 GOL ANDERLECHT! Dendoncker se inalta peste Darmian si inscrie cu o lovitura de cap!

Min.83 Ibrahimovic il lanseaza bine pe Pogba, acesta suteaza din unghi, dar Ruben respinge in corner.

Min.79 La cum arata jocul in aceste minute este greu de crezut ca Anderlecht poate obtine macar o remiza.

Min.72 Chipciu cade in careul lui United, insa arbitrul lasa jocul sa continue.

Min.64 Belgienii sunt presati de minute bune in propria jumatate de teren, United fortand desprinderea.

Min.58 Schimbare Anderlecht: Chipciu intra in locul lui Bruno.

Min.55 Sansa mare pentru United, dar Mkhitaryan trimite putin pe langa poarta din pozitie excelenta.

Min.50 Sut periculos al lui Bruno, Valencia respinge din fata portii goale.

Min.48 Stanciu suteaza din lovitura libera, dar trimite peste poarta.

Min.46 Incepe repriza secunda.

_______________

Min.45 Finalul primei reprize.

Min.42 Anderlecht nu reuseste sa reintre in joc dupa golul lui United.

Min.36 GOL UNITED! Rushford suteaza din prima din 13 metri, Ruben respinge in lateral, insa Mkhitaryan este atent si trimite in poarta!

Min.30 Lindgard este lansat foarte bine la marginea careului advers, dar Mbodji intervine excelent si respinge!

Min.24 Cartonas galben pentru Mkhitaryan.

Min.21 Lipsesc ocaziile in aceste momente, insa fanii gazdelor fac o atmosfera superba.

Min.17 Rushford trimite bine in careul advers, ins Ibrahimovic si Lindgard nu pot finaliza.

Min.14 Bruno suteaza din unghi, balonul il loveste pe Thelin si iese in afara terenului.

Min.9 Acheampong trimite un sut centrare, dar Thelin nu reuseste sa ajunga la balon.

Min.2 Dendoncker paseaza bine pentru Bruno, dar acesta lufteaza incredibil in careul lui United.