Dramatism in finala Europa League. Portarii au decis castigatoarea la penalty-uri

Joi, 27 Mai 2021, ora 00:56
11331 citiri

Finala Europa League din 2021 a intrat in istorie. Villareal a castigat pentru prima data un trofeu continental dupa loviturile de departajare, unde toti jucatorii au executat penalty-uri.

Moreno a deschis scorul pentru Villareal in prima repriza, dar Cavani a egalat pentru Manchester United in repriza a doua.

Meciul a fost echilibrat, fara prea multe ocazii de poarta si partida s-a decis la loviturile de departajare.

La penalty-uri, toti fotbalistii au marcat si s-a ajuns la ultima serie,cea a portarilor.

Geronimo Rulli a fost eroul spaniolilor. El a marcat si apoi a aparat penalty-ul executat de goalkeeper-ul lui Manchester United, David De Gea.

S-a terminat 11-10 la loviturile de departajare si Villareal castiga primul trofeu din istorie.

Minutul 55 - Cavani egaleaza pentru Manchester United

Minutul 90 +3. Finalul celor 90 de minute. Scorul este 1-1. Vom avea doua reprize de prelungiri si in caz de egalitate lovituri de departajare.

Minutul 91 - a inceput prima repriza de prelungiri

Minutul 105+1 - Sfarsitul primei reprize de prelungiri, 1-1.

Minutul 105 - a inceput repriza a doua de prelungiri

Minutul 120 - Finalul reprizei a doua de prelungiri.

Villareal castiga finala dupa loviturile de deparjare. 1-1 / 11-10

Villarreal: Rulli - Foyth, Albiol, Pau Torres, Pedraza - Parejo, Capoue, Trigueros - Moreno, Bacca, Pino

Rezerve: Asenjo - Gaspar, Funes Mori, Raba, Estupinian, Alcacer, Moreno, Coquelin, Pena, Costa, Gomez, Nino

Manchester United: De Gea - Wan-Bissaka, Lindelof, Bailly, Shaw - Pogba, McTomminay - Greenwood, B. Fernandes, Rashford - Cavani

Rezerve: Grant, Henderson - Maguire, Mata, Fred, Diallo, James, Telles, Matic, Williams, Van De Beek, Tuanzebe

REPER ar vrea candidați comuni cu Alianța Dreapta Unită, la Capitală: "Luăm cu toții decizia matură de a ne așeza cât mai repede la masă"
REPER, partidul condus de fostul premier Dacian Cioloș, anunță că a trimis o invitație la dialog colegilor de la USR, PMP și Forța Dreptei, filialele din București, în vederea găsirii...
George Simion anunță alianțe electorale cu noi formațiuni politice anti-sistem. „Suntem în plină lovitură de stat”
Preşedintele Alianţei pentru Unirea Românilor, George Simion, a declarat joi, 28 martie, la Bistriţa, că a avut consfătuiri cu 30 de formaţiuni politice neparlamentare, cu care ar urma să...