Pustii lui Arsenal, invinsi de Manchester United (Video)

Miercuri, 29 Aprilie 2009, ora 23:35
2447 citiri

Manchester United a castigat miercuri seara, scor 1-0, intalnirea cu Arsenal Londra, din prima mansa a semifinalelor Ligii Campionilor.

Unicul gol al disputei de pe stadionul Old Trafford a fost marcat in minutul 17 si i-a apartinut fundasului O'Shea. Acesta a marcat cu un sut in forta din 5 metri, dupa o centrare deviata a lui Carrick.

Intalnirea a fost dominata copios de gazde, care se pot declara nemultumite de acest rezultat. Pustii lui Arsenal s-au multumit in cea mai mare parte a meciului sa se apere, avand doar cateva sclipiri in atac.

Poate cel mai bine diferenta valorii jucatorilor pe care i-au avut la dispozitie Sir Alex Ferguson si Arsene Wenger s-a vazut la primele schimbari. In timp ce scotianul i-a introdus in teren pe Berbatov si Giggs, francezul s-a multumit cu Bendtner si mai mult accidentatul Eduardo.

Mansa secunda va avea loc pe 5 mai, la Londra, si va fi transmisa, in format LIVE text, de site-ul Ziare.com.

Ati putut urmari, in format LIVE text, pe site-ul Ziare.com. intalnirea dintre Manchester United si Arsenal Londra, din prima mansa a semifinalelor Ligii Campionilor.

Desfasurarea partidei:

min.90+4 - FINALUL INTALNIRII.

min.90+2 - Ronaldo isi incearca din nou sutul de la distanta, insa de data aceasta trimite mult pe langa poarta.

min.90 - Vor fi patru minute de prelungiri.

min.88 - Ultima schimbare la Manchester United: intra Evans in locul accidentatului Ferdinand.

min.86 - Fabregas centreaza, iar Bendtner ii ia fata lui van der Sar, dar trimite cu capul pe langa poarta.

min.82 - O noua schimbare la Arsenal: iese Adebayor, intra Eduardo.

min.78 - Giggs inscrie, insa de la margine se ridica fanionul. Decizie gresita a asistentului!

min.76 - Giggs centreaza, mingea il depaseste pe Almunia, dar Silvestre salveaza de pe linia portii.

min.74 - Din 5 metri, presat de un adversar, Ronaldo trimite cu capul imprecis.

min.72 - Manchester United ataca cu toate liniile! Rooney si Carrick trec pe langa golul 2!

min.70 - Schimbare la Arsenal: iese Walcott, intra Bendtner.

min.69 - BARA !!! Ronaldo suteaza fenomenal de la 30 de metri, iar mingea se izbeste de bara transversala a portii aparate de Almunia !!!

min.67 - Dubla schimbare la Manchester United: ies Anderson si Tevez, intra Giggs si Berbatov.

min.63 - Adebayor preia frumos la marginea careului gazdelor, suteaza, dar peste poarta lui van der Sar.

min.61 - De la 18 metri, din pozitie foarte buna, Anderson suteaza mult peste poarta lui Almunia.

min.59 - Ferdinand il blocheaza foarte bine pe Fabregas.

min.57 - Silvestre respinge prin alunecare o centrare periculoasa a lui Evra.

min.53 - Startul celei de-a doua parti este foarte echilibrat.

INCEPUTUL REPRIZEI SECUNDE

----------------------------------------------

min.45+1 - FINALUL PRIMEI REPRIZE.

min.45 - Gibbs trimite incet inapoi spre Almunia, iar Ronaldo trece la un varf de bocanc pe langa interceptia mingii. In cele din urma, portarul oaspetilor reuseste sa inlature pericolul.

min.42 - Rooney suteaza de la vreo 18 metri, insa mingea trece destul de departe de poarta aparata de Almunia.

min.40 - Posesia mingii: Manchester United - 55% / Arsenal - 45%.

min.33 - Cartonas galben pentru Tevez.

min.32 - Iese din poarta Almunia si-l blocheaza pe Tevez cu pretul unei accidentari.

min.29 - Almunia intervine din nou foarte bine la un sut al lui Ronaldo.

min.29 - Almunia are o noua interventie fantastica. De data asta la o lovitura de cap a lui Ronaldo, din 5 metri.

min.27 - De la 25 de metri, Fabregas trage, insa pe mijloc, iar van der Sar retine fara probleme.

min.25 - Rooney e pe tot terenul! Atacantul lui United il blocheaza excelent pe Fabregas in momentul in care acesta din urma se pregatea sa suteze.

min.17 - GOOOL MANCHESTER UNITED !!! Anderson bate cornerul, mingea ajunge la Carrick, iar acesta recentreaza pentru O'Shea, care marcheaza din 8 metri !!!

min.17 - Almunia isi salveaza echipa de la un gol ca si facut. Portarul "tunarilor" scoate in corner un sut al lui Tevez din 5 metri.

min.12 - Walcott centreaza din dreapta, dar Vidic respinge bine din mijlocul careului gazdelor.

min.11 - Goalkeeperul lui Arsenal retine cu usurinta un sut al lui Ronaldo de la 19 metri.

min.2 - Almunia scoate cu greu o lovitura de cap trimisa de Rooney, din interiorul careului londonezilor.

INCEPUTUL DISPUTEI

INFO: Meciul retur se va disputa pe 5 mai, la Londra.

Echipele:

Manchester United: Van der Sar - O'Shea, Ferdinand, Vidic, Evra - Fletcher, Anderson, Carrick, C. Ronaldo - Tevez, Rooney.

Antrenor: Sir Alex Ferguson.

Arsenal Londra: Almunia - Sagna, Toure, Silvestre, Gibbs - Diaby, Song - Walcott, Fabregas, Nasri - Adebayor.

Antrenor: Arsene Wenger.

Intalnirea este arbitrata la centru de Claud Bo Larsen, ajutat la cele doua linii de Henrik Sonderby si Anders Norrestrand. Toti trei sunt din Danemarca.

Vezi mai jos rezumatul intalnirii:

Jurgen Klopp s-a enervat pe un jurnalist norvegian! "Un nătărău lipsit de grație" VIDEO
Echipa engleză Manchester United a învins duminică, pe teren propriu, scor 4-3, formaţia FC Liverpool, în sferturile Cupei Angliei. Manchester United a fost condusă cu 3-2 în prelungiri,...
Manchester United - Liverpool, meci de poveste pe ”Teatrul viselor”, cu calificarea pe masă. 7 goluri și răsturnări de scor
Echipa engleză Manchester United a învins duminică, pe teren propriu, scor 4-3, formaţia FC Liverpool, în sferturile Cupei Angliei. Manchester United a fost condusă cu 3-2 în prelungiri....
#manchester united, #Arsenal Londra, #LIVE Text, #Liga Campionilor , #stiri Manchester United