”Finală” dramatică pentru ultimul bilet la Turneul Campioanelor. Cele 8 tenismene calificate

Sambata, 22 Octombrie 2022, ora 10:37
2928 citiri
Maria Sakkari

Jucătoarea de tenis Maria Sakkari (Grecia, 6 WTA) şi-a asigurat prezenţa la Turneul Campioanelor, care reuneşte cele mai bune opt jucătoare de tenis ale sezonului, după ce a învins-o vineri seara, în trei seturi, 6-1, 5-7, 6-4, pe rusoaica Veronika Kudermetova (12 WTA, favorită nr. 8), în sferturile de finală ale turneului de la Guadalajara (Mexic), turneu WTA 1.000 dotat cu premii totale de 2.527.250 de dolari.

Sakkari, favorită nr. 4, s-a impus după un meci de două ore şi 36 de minute, şi va evolua în semifinale contra jucătoarei din Cehia, Marie Bouzkova (38 WTA), care s-a calificat în penultimul act al competiţiei profitând de retragerea adversarei sale din sferturi, Anna Kalinskaia (Rusia, 73 WTA).

Sakkari a obţinut ultimul bilet la Turneul Campioanelor, ce va debuta pe 31 octombrie la Fort Worth (Texas), unde vor mai participa poloneza Iga Swiatek, tunisianca Ons Jabeur, americancele Jessica Pegula şi Coco Gauff, jucătoarea franceză Caroline Garcia, rusoaica Daria Kasatkina şi belarusa Arina Sabalenka.

La Guadalajara, în cealaltă semifinală, se vor înfrunta Victoria Azarenka (Belarus, 37 WTA) şi Jessica Pegula (SUA, 5 WTA, favorită nr. 3).

Probleme pentru ultima adversară a lui Halep! A învins-o pe Simona, dar vrea să se retragă
Paula Badosa este ultima jucătoare cu care s-a confruntat Simona Halep pe care a învins-o după ce a pierdut primul set cu 6-1. Badosa a intrat la idei după meciul cu Halep și spune că vrea...
Românca este aproape de tabloul final! Este noua înlocuitoare a Simonei Halep
Chiar dacă Simona Halep a renunțat în ultima clipîă la participarea la turneul de la Madrid, o altă tenismenă română este aproape de calificarea pe turneul final. Jaqueline Cristian,...