Românul Mario Marinică, aproape de o mare supriză la Cupa Africii pe Națiuni

Marti, 25 Ianuarie 2022, ora 23:34
2570 citiri
Mario Marinică

Malawi, naţionala antrenată de Mario Marinică, a fost învinsă, marţi, la Yaounde, cu scorul de 2-1 (1-1), de Maroc, în optimile de finală ale Cupei Africii pe Naţiuni, competiţie găzduită de Camerun.

Gabadinho Mhango a deschis scorul pentru Malawi, în minutul 7, dar atacantul FC Sevilla Youssef En Nesyri '45+2 şi fundaşul de la PSG Achraf Hakimi '70 au întors scorul.

Malawi a scris deja istorie la această ediţie a CAN, la care a trecut pentru prima dată în istorie de faza grupelor.

Mario Marinică este director tehnic al federaţiei din Malawi, dar conduce echipa la CAN alături de antrenorul Meck Mwase. Românul are 56 de ani şi a antrenat în Liga I echipe precum Gloria Buzău, Sportul Studenţesc, FC Argeş sau Rapid.

Marocul va juca în sferturi cu învingătoarea partidei dintre Egipt şi Coasta de Fildeş, întâlnire programată miercuri.

Într-un alt meci disputat, marţi, în optimi, Senegalul a învins, cu scorul de 2-0 (0-0), naţionala Insulelor Capului Verde (Sadio Mane '63, Bamba Dieng '90+2). Învinşii au avut doi jucători eliminaţi, în minutele 21 şi 57.

Adversara Senegalului va fi cunoscută tot miercuri, după meciul dintre Mali şi Guineea Ecuatorială.

Emmanuel Macron se face fotbalist. Președintele Franței joacă într-un meci caritabil
Pentru câteva ore, Emmanuel Macron va da costumul de președinte pe echipamentul de fotbalist, anunță Le Figaro. Preşedintele Franţei este aşteptat miercuri, 24 aprilie, la Plaisir, în...
Mai mult de jumătate dintre români votează la europarlamentare cu candidatul preferat la primărie. Ce procente ar putea obține partidele SONDAJ
PSD este creditat cu 28,4% din intenţiile de vot la alegerile pentru consiliile locale, PNL cu 26,7%, AUR cu 14,4%, conform unui sondaj realizat de INSCOP la comanda News.ro, în luna aprilie,...