Calificare istorică pentru Maroc în optimile Campionatului Mondial. Favorita Belgia, eliminată din grupe. Rezultate din ultima etapă

Joi, 01 Decembrie 2022, ora 19:14
9684 citiri
Marocanul En-Nesyri va juca în optimi la CM 2022

Reprezentativele Marocului şi Croaţiei s-au calificat, joi, în optimile de finală ale Cupei Mondiale din Qatar, încheind Grupa F pe primele două poziţii.

În ultima etapă a grupei, Maroc a învins cu scorul de 2-1 Canada. Au marcat Ziyech ‘4 şi En Nesyri ’23 pentru marocani, respectiv Aguerd ’41 (autogol) pentru Canada.

Croaţia a remizat cu Belgia, scor 0-0, într-un meci la care Istvan Kovacs a fost arbitru de rezervă.

Maroc a încheiat grupa pe primul loc, cu 7 puncte (prima calificare în optimi din 1986 încoace), iar pe doi a terminat Croaţia, cu 5 puncte.

Belgia s-a clasat pe locuul trei, cu patru puncte, şi este eliminată din competiţie, la fel ca ultima clasată, Canada, care nu a obţinut niciun punct.

Calificare la pas pentru Rapid în Final Four. Când are loc turneul pentru medalii
Echipa de handbal feminin Rapid Bucureşti este ultima calificată la Turneul Final Four al Cupei României, după ce a învins miercuri, în deplasare şi în manşă unică, formaţia Gloria...
Doi ani și jumătate de închisoare pentru sărutul forțat de la Campionatul Mondial?
Parchetul spaniol solicită o pedeapsă de doi ani şi jumătate de închisoare împotriva fostului preşedinte al Federaţiei Spaniole de Fotbal, Luis Rubiales, pentru infracţiunile de agresiune...