Eroina de la Stuttgart: a jucat trei meciuri de trei ore și a ajuns în semifinale. Cum arată careul de ași

Sambata, 20 Aprilie 2024, ora 11:39
3023 citiri
Marta Kostyuk

Jucătoarea poloneză de tenis Iga Swiatek (1 WTA, principala favorită) s-a calificat vineri seara în semifinalele turneului WTA 500 de la Stuttgart (Germania), dotat cu premii totale de 802.237 de dolari, după ce a învins-o în două seturi, în sferturile de finală, 7-6 (7/2), 6-3 pe britanica Emma Răducanu (303 WTA).

Swiatek s-a impus după o partidă de două ore şi cinci minute, iar în penultimul act o va avea ca adversară pe kazaha Elena Rybakina (4 WTA, favorit nr. 4). Iga Swiatek a cucerit trofeul la ultimele două ediţii ale turneului de la Stuttgart, învingând-o în finală, în ambele ocazii, pe belarusa Arina Sabalenka.

Cealaltă semifinală le va opune pe ucraineanca Magda Kostyuk (27 WTA) şi cehoaica Marketa Vondrousova (8 WTA, favorită nr. 6).

În sferturi, Kostyuk a învins-o pe Cori Gauff în trei seturi, 3-6, 6-4, 7-6, al treilea meci maraton pentru sportiva din Ucraina. Ea a avut partide extrem de dificile și cu Laura Sigemeund și cu Qinwen Zheng, fiecare dintre aceste jocuri având o durată de aproximativ trei ore. Cu Zheng, Kostyuk chiar a salvat trei mingi de meci.

Quarterly Report - Editia 4

Cum s-a terminat meciul pe care liderul Iga Swiatek, lider mondial, l-a jucat la Roland Garros. Meciul a durat mai puțin de o oră
Jucătoarea poloneză de tenis Iga Swiatek (liderul WTA, principala favorită) s-a calificat luni în runda a doua a turneului de la Roland Garros, al doilea de Mare Şlem al anului, după ce a...
O ucraineancă e eroina zilei la Roland-Garros. Miraculos ce-a reușit să facă
Tenismena ucraineană Marta Kostyuk (20 WTA) e eroina primei zile la Roland-Garros 2024, calificându-se în turul secund după o revenire de senzație. Astfel, în runda inaugurală, Marta...
#marta kostyuk, #wta stuttgart, #Iga Swiatek, #Emma Raducanu, #Cori Gauff, #rybakina , #stiri tenis