Formula 1: Verstappen a câștigat un nou titlu și a intrat într-un club select, alături de Senna sau Schumacher! Ce obiectiv mai are până la final

Duminica, 09 Octombrie 2022, ora 11:59
2789 citiri
Max Verstappen

Dacă anul trecut Verstappen a câștigat titlul de campion mondial după un duel roată la roată cu Hamilton, olandezul a defilat în acest sezon.

Victorios la Suzuka, Verstappen a câștigat titlul de campion mondial pentru al doilea an consecutiv. Cu această performanță, a intrat într-un club select din care mai fac parte piloți legendari precum Fangio, Prost, Senna, Hamilton sau Schumacher.

Cu patru curse rămase până la final, Verstappen are 12 etape câștigate. Dacă va reuși încă o victorie, îi va egala pe Sebastian Vettel și Michael Schumacher (13 etape câștigate într-un sezon). Max poate chiar să îi depășească pe cei doi germani.

Formula 1, în China. Premieră în cariera campionului Verstappen. Ce s-a întâmplat
Liderul campionatului mondial de Formula 1 şi campion en-titre, pilotul olandez Max Verstappen (Red Bull), a câştigat duminică Marele Premiu al Chinei, la Shanghai, a cincea etapă a...
Formula 1: cine e pilotul care a reușit o dublă depășire în cursa sprint din China VIDEO
Pilotul olandez al echipei Red Bull, Max Verstappen, a câştigat cursa de sprint a Marelui Premiu al Chinei, disputată sâmbătă dimineaţă. Verstappen i-a învins pe Lewis Hamilton...
#Max Verstappen, #formula 1, #Michael Schumacher, #senna, #prost , #stiri Formula 1