Business Focus: Antreprenoriatul: Profesie vs Vocație

Mbappe a schimbat istoria la PSG. Record stabilit aseară de atacantul francez

Duminica, 05 Martie 2023, ora 07:35
3590 citiri
Mbappe este cel mai bun marcator din istoria lui PSG FOTO facebook

Echipa franceză PSG a învins sâmbătă seara, pe teren propriu, formaţia FC Nantes, scor 4-2, într-un meci al etapei a 26-a din Ligue 1. Atacantul francez Kylian Mbappe a devenit cel mai bun marcator din istoria clubului Paris SG.

Cu Mbappe şi Lionel Messi pe teren, parizienii au condus cu 2-0 în minutul 16. Mai întâi a înscris Messi, în minutul 11, pentru ca cinci minute mai târziu Hadjam să marcheze în propria poartă. În minutul 30 oaspeţii au redus din diferenţă prin Ludovic Blas, iar în minutul 37 Ignatius Kpene-Ganago a egalat reducând la tăcere stadionul Parc des Princes. Gazdele au revenit în avantaj în repriza secundă.

A înscris Danilo Pereira în minutul 59, iar în minutul 90+1 Kylian Mbappe a reuşit să înscrie golul după care a alergat întregul meci. Atacantul francez a marcat al 201-lea gol pentru PSG, depăşind vechiul record, de 200 de goluri, deţinut de Edinson Cavani.

Meciul s-a încheiat cu victoria lui PSG, scor 4-2, care este lider cu 63 de puncte. Pe locul secund, cu 52 de puncte, se află Olympique Marseille.

Într-un alt meci disputat sâmbătă, în cadrul etapei cu numărul 26, RC Lens şi Lille au terminat la egalitate, scor 1-1. A deschis scorul Lens, prin autogolul lui Fonte, din minutul 41, uar Lille a egalat în minutul 69, la reuşita lui Jonathan David.

Dembele și Mbappe au adus titlul la PSG. Gol de mare rafinament marcat de Kylian plus o fază în care și-a ridiculizat adversarul VIDEO
Echipa franceză PSG a învins miercuri, în deplasare, scor 4-1, formaţia Lorient, în etapa a 29-a din Ligue 1. PSG s-a impus la Lorient prin golurile marcate de cei doi jucători pe care...
De ce va alege vedeta lui PSG să joace pentru Real Madrid. Brazilianul Ronaldo a explicat totul
Presa din Spania a dezvăluit că Real Madrid vrea să-l aducă pe Kylian Mbappe fără să fie afectate posturile celorlați jucători. "Kylian știe că, fiind la Real Madrid, îi va fi mult...