Medalie de aur obținută de fiul lui Mihai Covaliu. Cum a sărbătorit românul VIDEO

Sambata, 16 Decembrie 2023, ora 18:28
2360 citiri
Medalie de aur obținută de fiul lui Mihai Covaliu. Cum a sărbătorit românul
VIDEO
Vlad Covaliu, aruncat pe brațe de colegi

Scrimerul român Vlad Covaliu, fiul fostului campion olimpic Mihai Covaliu, a câştigat sâmbătă etapa de Cupă Mondială de sabie, pentru juniori, desfăşurată la Madrid.

Vlad Covaliu a obţinut 13 victorii din 13 meciuri disputate vineri, la Madrid, dominând categoric turneul masculin individual al etapei de Cupă Mondială la sabie găzduit de capitala Spaniei.

În semifinale, Vlad Covaliu l-a întrecut pe sabrerul ucrainean Darii Lukashenko, de care a dispus cu scorul de 15-6.

În finală, sportivul tricolor l-a învins pe americanul Kevin Sohn cu scorul de 15-8, iar la final a fost aruncat pe brațe de colegi.

Quarterly Report - Editia 4

Super-gimnasta României, după ce a luat 4 medalii de aur la Europene: ”Nu mi-e frică de capacitate”
Sportiva Amalia Lică, în vârstă de 15 ani, a revenit la Bucureşti, după ce a câştigat patru medalii de aur la Campionatele Europene de gimnastică ritmică pentru junioare de la Budapesta....
România are o nouă gimnastă de excepție, cvadruplă campioană europeană
Sportiva Amalia Lică a câştigat, joi, trei medalii de aur în finalele pe obiecte ale junioarelor din cadrul Campionatelor Europene de gimnastică ritmică de la Budapesta. Lică a obţinut în...