Ziare.com
Mircea Badea

Ce parere aveti de Mircea Badea?

Mircea Badea
Mircea Badea

Data nasterii:  24 februarie 1974

Cariera:  - realizator radio si TV

Evenimente importante:  - accident de circulatie in 2007

 
4 comentarii
Ordoneaza comentariile:Standard |Calitate |Numar Voturi |Recente

Protest pt Libertatea exprimarii

Felicitari pt i nitiativa stimate Mircea Badea.
Nu pot veni sa sustin protestul vostru dar sunt sustinator al vostru si al protestului.

sa fie de folos!

 

respect!

niciun cuvant nu va putea sa il caracterizeze pe mircea badea.respect maxim!ma inclin in fata reusitelor dumnealui.nici macar nu ar trebui sa ne permitem sa il tutuim.este un exemplu de om si nu cred ca as termina .cuvintele de lauda pe care le am la adresa lui.este cel pe cre nu am cum sa il contrazic pt ca rosteste ceea ce eu si multi altii ca mine nu avem sansa sa facem public,adevarul...din nou,respect maxim!!!

 

aprecieri

Imi pare bine ca exista oameni ca Mircea Badea si ca ii pot vedea la televizor. Este un formator de opinie deosebit,ar fi fost si un profesor foarte bun.Imi place mult gandirea lui limpede,exprimarea deosebita.Fin,tandru, sufletist, un adevarat prieten.Multa consideratie pentru tot ce face si pentru curaj.

 

Betia de cuvinte

In Romania de azi NU mai exista nimic nemurdarit: Mircea Badea se lupta cu stafii, cu dogme fara forma si forme fara fond, irosind timp si bani in fiece noapte doar spre a se balbai in mod notoriu, singura lui audienta fiind baietii din echipa cu care munceste (ia zi, ma, Caline !). Badea a devenit un patetic al carui monolog este incarcat de clisee, expresii onomatopeice, interjectii, aceleasi in fiece emisiune. Aceleasi exemple, aceleasi expresii, acelasi limbaj de lemn, deseori vulgar fara a fi hazliu, ironic nici macar interesant. Asta este esenta Antenei 3: Mircea Badea care se lupta constant cu aceeasi cativa inamici: kilogramele, Basescu, netul (unde el este foarte activ insa il reneaga cu aceeasi vehementa cu care a renegat-o si pe Zavoranca!), facebookul (unde iarasi el este un avid vanator de "like-like, share-share", insa cu aceeasi memorie selectiva, face haz de altii, vazand paiul din ochiul lor in loc sa-si vada barna din ochisorii personali.).Cu cine se mai lupta Badea Mircea? Cu DIVELE "da pa feisbook"! Insa si in aceasta lupta Badea are memorie selectiva: nu toate divele sunt "atacabile". Toate divele care nu l-au deranjat personal pe vajnicul Don Quijote da Bucuresti. Mircea Badea este mereu intr-o lupta FALSA cu dusmani IMAGINARI sau IMPOTENTI! Nu stiu daca Badea este familiar cu articolul lui Titu Maiorescu, intitulat: "Betia de cuvinte". Si daca e, si daca nu e familiar, Badea ar face bine sa citeasca acest articol, deoarere Badea prezinta acut simptomele acestei betii, in cadrul fiecarei emisiuni pe care o "fabrica ad-hoc". Betia de cuvinte este un pericol pentru toti cei carora le place sa vorbeasca: ajung sa se invarta in jurul cozii ca un catel jucaus si prostut. A urmari o idee si a o dezvolta intr-un discurs, este o arta. A fi capabil sa construiesti o emisiune in fiece noapte / zi (depinde de producator si cum apreciaza el audienta si necesitatea emisiunii) si sa intretii interesul si atentia oamenilor intelectuali, fara jigniri, fara un limbaj inadecvat, fara a te vaita notoriu si dizarticulat ca "nu mai poti" ca mai apoi sa intrebi virtualii spectatori "ati inteles ceva din emisiunea asta?", este o arta. Ceea ce este vizibil la Badea este faptul ca nu-si face temele pentru acasa, nu isi pregateste formatul emisiunii, improvizeaza si o face prost, nu isi cantareste timpul si intreaba inevitabil, incorigibil, enervant de previzibil in cadrul fiecarei emisiuni "cate minute mai am?". Betia de cuvinte...Cuvantul se razbuna pe oratorul care "il abuzeaza". Mircea Badea, nu iti bate joc de cuvant! Respecta-l! Respecta-ti audienta si pregateste-ti emisiunile, nu te culca pe laurii celor 10 ani si pe improvizatie: inspiratia ti se subtiaza si devii din ce in ce mai invizibil, mai jenant, mai " doar un cliseu".
Alex Dupont, Profesor de limba si literatura franceza si romana, Canada.

 

Platforma pentru solutionarea online a litigiilor